10 milyon insanın kafasına gaz fişeği

Silvan bir katliam beldesi, sivil halka karşı savaş açmış bir devletin simgesi. İşte orada kıvranan halkın yardımına koşan HDP’li milletvekilleri günlerdir kendileri baskı görüyor, hücuma uğruyor, aşağılanıyor. Ama bütün bunların doruğu Figen Yüksekdağ’ın kafasına atılan gaz fişeğidir. Yüksekdağ kendisine ve yanındakilere gaz sıkan polisin barikatından uzaklaşırken arkasından yine de tam o yönde bir gaz fişeği sıkılıyor. Ne tesadüftür ki gelip tam tamına Yüksekdağ’ın başına isabet ediyor fişek.

Bu olaydan sadece iki gün önce iki türbanlı kadının gözaltı olayı sırasında kelepçelenmesi ortalığın altüst olmasına yol açmıştı. Bu ülkenin polisi gaddarlığı ve hoyratlık gösterisini mesleki namusu yapalı onlarca yıl oluyor. Nice kadın yerlerde sürüklenirken sesi bile çıkmayanlar o iki kadına sırf “türbanlı bacım” oldukları için sahip çıktılar. Sonunda bu işin sorumlusu olan Emniyet Müdürü görevden alındı. Ama Figen Yüksekdağ’a saldırı olduğunda Yeni Akit gazetesi “fönü bozuldu” diye alay etmeyi mübah görüyor!

Bunların hiçbir önemi yok. Çok daha önemli iki şey var. Bir, Figen Yüksekdağ’ın başına gelen fişek çok muhtemeldir ki hedef alınarak atılmıştır. Bu fişeği atan haddini bilmez memur, onları bu küstah ruh durumuna iten bütün amirleri ve İçişleri Bakanı derhal görevden alınmalıdır.

İkincisi ise şudur: Figen Yüksekdağ herhangi biri değildir. Milletvekilidir. Yani milleti temsil etmektedir. Daha da önemlisi bir partinin eş başkanıdır. O parti 7 Haziran’da 6 milyon, 1 Kasım’da 5 milyon seçmenin oyunu almıştır. Bu ailelerin çocukları, yaşlıları, hastaları, engellileri hesaba katılırsa, Yüksekdağ yaklaşık 10 milyon insanın, belki de daha fazlasının güvenine mazhar olmuş bir partinin en üst yöneticisidir, iki eş başkandan biridir. Fişek Kürt halkının ve onunla dayanışma içinde olanların beynine sıkılmıştır!

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’a Devrimci İşçi Partisi’nin temsil ettiği işçiler, emekçiler, aydınlar, kadınlar, öğrenciler adına geçmiş olsun dileklerimizi iletmeyi görev biliriz. Kürt halkına bu haddini bilmez ve vahim saldırıyı şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz. HDP’li heval ve yoldaşlarımıza en içten dayanışma dileklerimizi iletiriz.

Bijî bıratiya gêlan!