Metal işçisi kadınlar “kadına yönelik şiddete hayır” dedi!

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi kadın işçiler 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü için bir gün önceden Bostancı’daki genel merkez konferans salonundaki etkinlikte buluştu. 25 Kasım’ın tarihini anlatan ve Türkiye’deki kadın cinayetlerinden haberlere yer verilen bir sinevizyon gösterisiyle başlayan etkinlik, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun açılış konuşması ile devam etti. Serdaroğlu, kadın emekçilerin iş yerlerinde yaşadığı sorunlara dikkat çekti ve yıllar içinde sendikanın kadın mücadelesi konusunda aldığı ve uygulamaya geçirdiği kararları anlattı. Sendikanın gelecekte de Türkiye’deki diğer sendikalara emsal nitelikte emekçi kadın sorunlarına çözüm olabilmek için elinden geleni yapacağının sözünü verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Gülsüm Kav çeşitli araştırmalar sonucu elde edilmiş veriler ile kadın cinayetlerinin vardığı boyutu anlattı. Gülsüm Kav bir kadının kendine güveninin, ayakları üzerinde durabilmesinin en temel unsurunun kadının emeği olduğunu söyledi. Bugüne kadarki verilere göre şiddetle resmi yollarla mücadele eden kadınların neredeyse hepsinin çalışan kadınlar olduğunu belirtti. Son olarak Gülsüm Kav Birleşik Metal isçisi kadınların mücadelesini selamladı ve erkek şiddetine karşı mücadelelerinde çevrelerindeki tüm diğer kadınlarla bir olmaya, yasal haklarını öğrenmeye ve öğretmeye davet etti.

Etkinlik bir yemek molasının ardından ses sanatçısı Ramazan Açıkgöz’ün canlı performansı ile devam etti. Yerel türkülerimizin yanında Ermenice ve Kürtçe türküler de seslendiren Açıkgöz'e etkinliğe katılan işçiler eşlik ettiler. Daha sonra bir grup tiyatro emekçisinin katılımıyla Forum Tiyatro gösterisi yapıldı. Salondaki isçilerin sahneye çıkarak ya da oturdukları yerden oyunun gidişatına müdahale edebildiği bir gösteri oldu. Oyunda iş yerinde tacize uğrayan bir genç kadın, yirmi yıllık ev işlerinden usanmış bir anne, aylardır maaşını alamayan öfkeli bir baba arasında geçen günümüz kapitalist toplumundaki tipik bir emekçi ailenin yaşantısı sergilendi. Etkinliğe katılan işçiler şiddete meyletmeden oyunun gidişatındaki problemleri çözecek yollar üzerine tartıştılar. Şiddetin önlenmesinde karakterlerin birbirleriyle ve iş yerlerindeki arkadaşlarıyla dayanışmalarını sağlamanın önemi ortaya çıktı. Kapanış için yeniden sahneye davet edilen Ramazan Açıkgöz emekçilerin isteği üzerine "Çav Bella" şarkısını seslendirdi. İşçi kadınların hep bir ağızdan şarkıya eşlik etmesi ile etkinlik sona erdi.

Gerek fabrikalarda gerek evde gerekse sokakta kadın emekçiler erkek egemen kapitalist sistemin kendilerine dayattığı her türlü baskıya karşı sendikalarıyla, kurdukları fabrika kadın komiteleriyle öz savunma mücadelesini örgütleyecektir. Ne Emine Bulut ne Şule Çet ne de kurban verdiğimiz başka kadınlara tek bir kadın daha eklenmesin diye sömürü sistemini de ve onun aracılığıyla oluşan erkek şiddetini de kendi öz gücümüzle durdurabiliriz. Erkek egemenliğine ve kapitalizme karşı emekçi kadınlar en öne!