Kadın Emeği Platformu kuruldu

AKP hükümetinin “Kadın İstihdam Paketi” hazırlığı içinde olduğunu açıklamasının ardından, sendikalardan, kadın örgütlerinden, siyasi partilerden ve demokratik kitle örgütlerinden kadınlar İstanbul’da bir araya gelerek Kadın Emeği Platformu’nu kurdular. 

Devrimci İşçi Partili kadınların da içinde yer aldığı platform, ilk olarak İstanbul’da 2 Kasım tarihinde bir kadın emeği forumu gerçekleştirdi. Çeşitli sendikalarda işyeri temsilcisi olan, direnişlerden, grevlerden gelen kadınların katıldığı forumun ardından Kadın Emeği Platformu, özel olarak Kadın İstihdam Paketi’ne, genel olarak da kadın emeğine yönelik saldırılara karşı düzenlediği eylemlerle çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul’da çalıştığı evin penceresinden düşerek yaşamını yitiren ev işçisi Rukiye Şimşek’in ölümünde Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğuna dikkat çekmek için İstanbul’daki SGK İl Müdürlüğü önünde 19 Kasım Salı günü bir basın açıklaması düzenlendi. 22 Kasım’da ise İstanbul’da İstanbul Ticaret Odası, Ankara’da ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eş zamanlı eylemler düzenleyerek basında “kadınlara müjde” olarak sunulan Kadın İstihdam Paketi’nin aslında sermayenin işine yarayacak bir güvencesizleştirme ve esnekleştirme saldırısı olduğuna dikkat çekildi. Paketle ilgili hükümetin yalanları ve gerçekleri ortaya koyan, emekçi kadınları bilgilendirme ve mücadeleye çağırma amacıyla bir de broşür hazırlandı.

İstanbul ve Ankara’nın ardından, diğer şehirlerde de Kadın Emeği Platformu’nun kuruluş çalışmaları devam ediyor. Devrimci İşçi Partisi, kadınların kurtuluşunda kadının hem evde, hem dışarıda üretim alanındaki faaliyetlerinin kilit bir önemi olduğu ve proleter kadınların bu mücadelede ön sırada yer almasının gerekli olduğu inancıyla, bu gelişmeyi çok olumlu karşılamaktadır.

Kadın Emeği Platformu tarafından hazırlanan "Kadın İstihdamı Yasa Tasarısı Küme Müjde?" başlıklı broşüre ulaşmak için tıklayın.