Anayasa Mahkemesi’nden çocuk gelin kararı

Mayıs ayında Anayasa Mahkemesi (AYM) kadınlar açısından vahim sonuçları olacak bir karara imza attı. Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen “Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası” verilmesi yönündeki kararını oy çokluğu ile iptal etti. Kararı savunan AYM üyelerinin gerekçesi, nikahsız birlikte yaşayanlara Türk Ceza Kanunu’nda herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikah yaptırmadan dini nikah kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olması. Bu gerekçe, sözde bir eşitlik ilkesi ürünüdür ve resmi nikahsız yani “kızlı erkekli” yaşayanlar üzerinde baskı kurmaktadır.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının sonucu bellidir. Çocuk gelinlerin, erken yaşta zorla evlendirmelerin önünün açılmasıdır. Kadınların ve çocukların bugüne kadar boşanma ve miras hukuku açısından elde ettiği kazanımların ortadan kalkmasıdır. Dört kadınla evlenmenin teşvik edilmesidir. Bu sonuçlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından da itiraf edilmiştir: “Bu karar alındığında göre, bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların bir nikah töreni ile gayrı resmi evlendirilmelerini engellemek üzere yeni bir çalışma yapmamız gerekecek.”

AYM’nin kararı, kadın düşmanı bir karar olduğu kadar medeni kanunun ve ceza kanunun birçok hükmü açısından da hukuk dışıdır. Bu kararı fiilen yırtıp atmak, kadınlar açısından vahim sonuçlarını yaşamamak ancak mücadeleyi yükselterek, kazanılmış haklarımıza sahip çıkarak mümkün olacaktır. 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Haziran 2015 tarihli 68. sayısında yayınlanmıştır.