İsrail'e karşı İstanbul'da öfke (31-05-2010)

İlk olarak saat 14.00'te Levent metro çıkışında toplanan devrimci kurumlar "İsrail'le bütün ilişkiler kesilsin / Filistin İçin İsrail'e Karşı Boykot Girişimi" yazılı bir pankart açarak konsolosluğun bulunduğu plazaya doğru yürüyüşe geçti. Konsolosluğun yakınına gelindiğinde, plazanın etrafında olağanüstü bir çevik kuvvet ablukası olduğu görüldü. Bunun üzerine konsolosluğun bulunduğu binaya en yakın polis barikatının önünde basın açıklamasını okundu.

Açıklamada, İsrail devletiyle bütün ilişkilerin kesilmesi gerektiği vurgulanarak, "Filistin şahsında tüm dünyanın işçi ve emekçileri, ezilen halkları bu saldırganlığın hedefindedir. Filistin halkının direnişine her alanda destek vermek bütün insanlığın görevidir" denildi.

Eylemde sık sık "Her Yer Filistin Hepimiz Filistinliyiz", "Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti", "İsrail Elçisi Sınır Dışı Edilsin" sloganları haykırıldı. Eylemin ardından katılımcılar Konsolosluk önünde bir süre daha beklemeye devam etti.

 Akşam saat 18:30'da ise KESK'in çağrısıyla emekçiler Taksim Gezi Parkı'nda buluştu. Devrimci kurumların da destek verdiği eylem, Galatayasaray Meydanı'na yürüyüş biçimini aldı ve yürüyüş sonunda burada basın açıklaması okundu. 

DİP Girişimi militanları her iki eyleme de "İsrail'e Karşı Savaş! Filistin'e Özgürlük!", "Ortadoğu Sosyalist Federasyonu İçin İleri!", "İsrail İle Tüm İlişkiler Kesilsin! İkili Anlaşmalar Çöpe!", "İsrail Büyükelçisi Sınırdışı Edilsin!", "Arap, Yahudi, Kürt ve Türk halkları kardeştir! Kahrolsun emperyalizm ve Siyonizm"  yazılı dövizlerle katıldı.

istanbul20100531.jpg