Adana'da Tekel işçisine Türk-İş yönetiminden polis barikatı (25-05-2010)

Barikatı zorlayan işçiler polis yetkilisine hangi hakla kendilerini sendika binasına sokmadıklarını sorunca, polisten Türk-İş şube yönetiminin işçilerin binaya zarar vereceği ihbarında bulunduklarını ve işçilerin binaya sokulmaması yönünde talimat aldıklarını bildirdiler. Burada kısa süreli yaşanan arbedenin ardından binanın önünde sözlü bir basın açıklaması yapmaya karar veren işçiler; "Biz bu tavrı Ankara'dan da biliyoruz. Bizi orada da sendikamıza, kendi evimize almadılar. Sendika bürokrasisinin bize oynadığı  oyun bugün iyice açığa çıkmıştır. Türk-İş yönetimi ve Mustafa Kumlu bizleri sattı; ancak biz mücadelemize devam edeceğiz" dediler. Daha sonra işçiler yukarıda toplantıda olan yönetim kurulu üyelerine seslenerek; "biz Türk-İş'i sizin başınıza yıkmayı da biliriz, yeter bu sendikanın içini boşalttığınız. Mücadele, sendika olanaklarıyla lüks otellerde yatmaya benzemez" diye bağırdılar. İşçiler, daha sonra "Kahrolsun Sendika Ağaları", "Zafer Direnen Emekçinin Olacak", "Kumlu İstifa", "Hükümet Yanlısı Sendika İstemiyoruz" sloganlarıyla Tek Gıda İş Sendikası binasına geçtiler. Burada Tek Gıda İş Sendikası şube başkanının da Türk-İş binasına "sığınmış" olduğunu gören işçiler arasında "sendika gerçek sahiplerine kaldı" denilerek şakalaşmalar yapıldı. "Başkan"ın koltuğuna hiçbir işçinin oturmak istememesi, işçiler arasında sendika bürokrasisine karşı gelişen tepkiyi de açıkça gösteriyordu.

İşçilerin Tek Gıda İş Sendikası binasındaki bekleyişi sürüyor. İşçiler kendi aralarında bir toplantı yapıp yeni bir eyleme karar vereceklerini söylüyorlar.

adana20100525.jpg

İşçiler Kumlu'yu ve Türk-İş yönetimini kınadı

Tekel işçileri Tek Gıda-İş önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla Türk-İş yönetimini ve Mustafa Kumlu’yu protesto etti. Gerçekleştirdikleri  basın açıklamasında Tekel işçileri: “Direnişimiz boyunca karşımızda duran Mustafa Kumlu ve Türk-İş yönetimi şimdi de bizleri evimiz olan sendikamıza sokmayarak aynı tutuma devam etmiştir. Yürüttüğümüz kararlı mücadele sayesinde iktidara karşı sözü güçlenen Türk-İş yönetimi bizleri görmezden gelmeye devam etmektedir. Bize rağmen kimsenin karar alamayacağını bir kez daha söylüyoruz. Türk-İş yönetimi ve Kumlu bilmelidir ki bu genel grev onlara rağmen gerçekleşecektir.”

Basın açıklaması, sendika bürokrasisinin engellemeleri yüzünden genel greve dönüşemeyen 26 Mayıs eylemi dolayısıyla  yarın sabah saat 11.00’de Eğitim-Sen Adana şubesi önünde başlayacak olan yürüyüş için yapılan çağrıyla sona erdi.

adana20100525-2.jpg