Türk Metal toplu istifa için toplanan işçilere saldırdı

Bugün binlerce metal işçisi Türk Metal'den istifa etmek için bir araya geldiğinde, Türk Metal'in temsilcilerinin yönlendirdiği kişiler tarafından saldırıya uğradı. Anayasal haklarını kullanmak isteyen arkadaşlarımızdan yaralananlar oldu. Adları sendika temsilcisi olan ama özünde patronların ve sarı sendikanın işçileri zapturapt altına almak için kullandığı mafya bozuntularının saldırısı, Türk Metal'in ne olduğunu bir kez daha tüm çıplaklığı ile ortaya koydu.

Coşkunöz ve Tofaş baş temsilcilerinin ve Renault temsilcilerinin yönlendirdiği saldırının amacı, işçileri yıldırarak Türk Metal'in patronlarla birlikte işçilerin sırtından geçindikleri düzeni korumaktır. Bu saldırılar işçileri yıldırmamalı, tam tersine daha örgütlü ve daha büyük bir birlik içinde saldırılara karşı koyulmalıdır. Sendika üyesi olmak da istifa etmek de anayasal haktır. Nitekim, daha çok sayıda metal işçisi istifa ederek ve birliklerini bozmayarak bu saldırılara hak ettiği cevabı verecektir.

Ne Renault ne Mako ne Coşkunöz ne Tofaş yönetimleri bu saatten sonra; "Bu sizinle sendikanız arasındaki bir sorundur." diyemez. Eğer söyledikleri gibi, bu şirket yönetimleri tarafsız ise referandum sandıkları kurulur, işçilerin kararına saygı gösterilir. İsteyen başka sendikaya üye olur isteyen sendikasız kalır, dayanışma öder ve halâ isteyen, vicdanı ve ahlâkı elveren varsa da Türk Metal'le yoluna devam eder. Fabrikalarda referandum sandıkları kuruluncaya ve işçiler özgür iradelerini ortaya koyuncaya kadar mücadele!