TOMİS “söz, yetki, karar işçilerin” sloganıyla genel kurulunu gerçekleştirdi

TOMİS (Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası) 24 Aralık pazar günü Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı'nda bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği Lokali'nde 2. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Toplantı iki oturum olarak gerçekleşti. İlkinde Divan Kurulu üyeleri belirlendi. Ardından TOMİS Hukuk dairesi adına Zeycan Balcı işçilerle birlikte gerçekleştirdikleri hukuki mücadele ve kazanımları aktardı. Kürsü çeşitli illerden, çeşitli fabrikalardan katılım sağlayan işçilerin konuşmalarıyla devam etti. Eski Tofaş çalışanı grevci bir öncü işçi TOMİS'e yapıcı değerlendirme ve önerilerde bulundu. Sürece dair deneyimlerini aktardı. İşçi sınıfının gergin olduğunu her an patlayabilecek bir potansiyeli olduğunu, sadece Renault ve Tofaş gibi öncü fabrikaların değil Gemlik gibi farklı yerlerdeki fabrika işçilerinin de 2015 sürecinden ders çıkarıp, ''Renault ve Tofaş'da bir hareketlilik olduğunda tam gaz arkalarındayız'' dediğini aktardı. Bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, 2015'de yaşanan fabrikalar arası kopukluğun bu süreçte de yaşanıp mücadeleyi baltalamaması için safları sıklaştırmamız gerektiğini, fabrikalar arası iletişimi kuvvetlendirmemiz gerektiğini söyledi. DİP'in ve MİB'in yanlarında olduğunu belirtti. Renault’da Tofaş’ta her yerde safları sıklaştırmak gerektiğini, işçinin yanında duran grupların da safları sıklaştırmasının yararlı olacağını söyledi. asgari ücret kıdem farkını istiyoruz şiarıyla Kent Meydanı'nda yapılan eylemden söz etti. Bu eylemde sendika farkı gözetmeksizin işçileri bir araya getirmeye çalıştıklarını, fabrikalarda moralleri çöken işçilerin, meydanda buluşarak yeni bir moral kazanmasını hedeflediklerini anlattı. Bu tarz eylemlere ihtiyaç duyulduğunu ama işçileri bir araya getirmekten çekinen sendika ve sendikacıları da aşmak gerektiğini vurguladı.

Toplantının ikinci oturumu işçilerin konuşmalarıyla devam etti. Eski TOMİS başkanı 2015-2017 süresinde yaptığı görevde yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. Özverili çalışmak gerektiğini, işçilere ulaşması gerekenlerin kendileri olduğunu söyledi. Hataların, eksiklerin tartışılarak bir yol haritası çıkartılması gerektiğini vurguladı. Delphi işçisinin açtığı davada 1.08 tl'lik bir eksik ücret ödemesi olduğunu ve bu davayı kazanırlarsa TOMİS için çok büyük bir sıçrama olabileceğinden söz etti. Divan Kurulu'ndan bir üye ise, TOMİS'in kurulma sürecinde birçok hata ve sıkıntıyla karşılaştıklarını, zor süreçler yaşadıklarını ve bununla ilgili özeleştiri yaptıklarını ancak yaşanan problemleri çözmek adına önemli adımlar attıklarını anlattı. TOMİS'in diğer sendikaların yetersizliğine karşı işçi sınıfının her daim yanında olacakları gerçek bir sendika anlayışıyla kurulduğu yinelendi. İşçi sınıfının mücadelesinin yasalara ve hukuka sığdırılamayacağı Kavel, 15-16 Haziran örnekleriyle belirtildi.

TOMİS'in “söz, yetki, karar işçinin” dediği, sandık ve kürsü yolunun tüm üyelerine açık olduğunu, sendikanın bütün organlarına seçim yoluyla gelindiğini, bir yöneticinin 2 yıldan fazla görev yapamayacağı ve bu süre zarfında bir işçinin aldığı en yüksek maaştan daha fazla maaş alamayacağı  gibi tüzük maddelerini önemle yinelediler. Ardından son konuşmalar gerçekleşerek Yönetim Kurulu seçildi. Yeni TOMİS başkanı Fikri Möhürlü oldu. Fikri Möhürlü seçimin ardından yaptığı konuşmada 2015 yılındaki eylemlerde kaybetmediklerini, metal patronlarına dünyayı dar edip, onurlarını kazandıklarını vurguladı. Fikri Möhürlü 12 Eylül darbesinde TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) başkanı Halit Narin’in “bugüne kadar işçiler güldü bundan sonra biz güleceğiz” dediğini hatırlatarak son dönemde patronların hep güldüğünü ama artık işçilerin güleceğini söyledi.