Tofaş'ta tepkiler yükseliyor: Protesto yetmez, organize ve toplu hareket gerekli

Tofaş'ta işçiler, kendilerini düşük ücrete maruz bırakan ve her fırsatta fedakarlık isteyen yönetime ve işçinin hakkını koruyacak yerde yönetimle işbirliği yapan Türk Metal sendikasına karşı taleplerini yükseltmeye başladı. Bugün bantlarda, yemekhanede protestolar yapıldı. Servislere binilmedi ve tepki gösterildi. Bantlarda zaman zaman üretim durduruldu. 45 dakika bantın durduğu oldu. Protestolardan, yuhalamalardan Türk Metal temsilcileri de yoğun şekilde nasibini aldı.

Artan tepkiler dolayısıyla temsilcilik pazartesi ya da salı genel merkezde bir toplantı yapılacağını bu toplantıya işçilerin taleplerinin iletileceğini söyledi. MESS ve Koç Holding'le görüşme yapılacağı söyleniyor. Çıkacak kararlara göre bir yol haritası oluşturulmasından bahsediliyor. Ancak bunlar tepkileri soğutmaya yönelik manevralar. Daha önce benzerlerini defalarca yaptılar.

Birleşik Metal'in MESS'ten ayrılan işyerlerinde daha iyi koşullarda sözleşmeler imzalandığı biliniyor. Uzun süre toplu sözleşme yapılamayan Bosch'ta Türk Metal'in imzaladığı sözleşme sonrasında şimdi 2011 yılında giren işçinin saat ücreti 9 TL'ye yükseldiği söylenirken Tofaş'ta 10 yıllık işçinin ücreti 7,5'ta kalıyorsa bunun bir tepki yaratması kaçınılmaz.

Renault'da da işçiler yönetime ve sendikaya tepki gösteriyor. Fabrikalarda istifa düşüncesi dillerden dillere dolaşıyor. Daha önce yaşananlardan ders almadan hareket etmek başarısızlık getirir. Sorunun çözümü bellidir. Türk Metal işçinin hakkını, menfaatini korumuyor. Bu sarı sendikadan istifa etmek de Birleşik Metal'e geçmek de anayasal haktır. Ancak işçi bu hakkı örgütlü ve bilinçli şekilde kullanmalı. Hangi sendika olursa olsun tabanda örgütlülük olmazsa başarı olmaz. Birleşik Metal'e üye olunmayacaksa istifa etmenin bir anlamı yok. Toplu ve örgütlü biçimde davranılmazsa Türk Metal'in baskı, tehdit ve oyunlarıyla hareket tamamına ermeden bitebilir.

Metal işçisi, Tofaş'ta, Renault'da, Ford'da patronlara rekor kârlar kazandırıp sefalet ücretine mahkum edilmeyi de Türk Metal'in yalanlarını da artık kabul etmiyor. Bölüm bölüm gruplar oluşturulmalı,  komiteler kurulmalı. Parlayıp sönen protestoları aşan sürekli ve örgütlü bir çalışma oturtulmalıdır. Bu kara düzen değişmelidir. Birleşik Metal sendikasına da görev düşüyor. İşçideki kaynama her an bir patlamaya dönüşebilir. Birleşik Metal tüm olanaklarını ve gücünü bu patlamayı örgütlemek ve doğru kanallara akıtarak metal işçisinin makus talihini değiştirmek üzere seferber etmelidir.