THY işçisinden Hamdi Topçu’ya: “Af dilemedik ki affedesin, hakkımızı vereceksin!”

Grev haklarını kullandıkları gerekçesiyle THY Yönetimi tarafından işten çıkarılan 305 THY işçisinin direnişi ve her Cumartesi İstanbul’un farklı meydanlarında yaptıkları oturma eylemleri devam ediyor. 8 Aralık saat 14.00’da direnişlerinin 195. Gününde Avcılar Meydanında toplanan işçiler “THY A.O. ve Teknik A.Ş'de işten atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankartlarını açarak, 13. Oturma eylemlerini gerçekleştirdiler.

Eyleme direnişteki Hey Tekstil işçilerinden bir temsilcinin yanında Petrol – İş üyesi işçiler ve temsilcileri de destek verdi. Sendikal Güçbirliği Platformu'nun temsilcilerinden ve Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın bir konuşma yaptı. Direnişteki hava işçilerin mücadelesini selamlayarak başlayan Öztaşkın, THY işçilerinin ellerinden alınan grev haklarını söke söke geri aldıklarını, sıranın işçilerin işe geri dönmesinde olduğunu, işçilerin işe geri dönene kadar direnmekten vazgeçmeyeceğini belirtti. Hava-İş Sendikası'nın yapacağı toplu iş sözleşmesinde de asla geri adım atmayacağını, Hava-İş üyelerine Sendikal Güç Birliği ve Petrol-İş olarak her zaman yanlarında olduklarını söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Ardından Hava - İş Sendikasının basın açıklaması okundu. Açıklamada, işten çıkarılan işçilerin Anayasal haklarının korunması için yasal zeminde protesto haklarını kullandıklarına, işten çıkarılmayla ilgili ortada haklı bir nedenin olmadığına değinildi. THY’nin son dönemde uluslararası alanda kaybettiği prestiji ve Barcelona Kulübünün sponsorluk anlaşmasını sona erdirmesini, Kobe Bryant ve Messi ile reklam anlaşması telafi etmeye çalışan THY yönetiminin bu çabalarının boş olduğu ve Hava-İş sendikasının uluslararası dayanışma ile dün Barcelona’ya olduğu gibi bugün özellikle Messi’ye de THY ile ilgili gerçekleri anlatacağı ifade edildi. Basın açıklaması, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun hafta içinde yaptığı açıklamalara göndermeyle “Pişman değiliz! Utanılacak hiçbirşey yapmadık! Tam aksine bize yapılmış olanlar utanç vericidir! 305 işçi işe iade edilsin! Yaşasın haklı mücadelemiz!” sözleriyle son buldu. Hamdi Topçu, eğer şirket kendisinin olsa başka türlü olacağını ama şirketin ortaklarına duyduğu sorumluluk gereği işçileri affedemeyeceğini açıklamıştı. Sanki işçiler ondan herhangi bir aşamada af dilemiş gibi söylenen bu sözler aslında THY yönetiminin mücadele karşısında düştüğü zor durumun bir yansımasıydı.

Sık sık "Yer gök direniş, onurlu Hava-İş", "Direnen işçiler asla yenilmez", "Direndik kazandık sıra işe dönüşte", "Yaşasın sınıf dayanışması", "THY'nin şişmanı, işçilerin düşmanı" sloganları atan işçilerin oturma eylemi 15.00’a kadar halaylarla, işçilerin besteledikleri şarkılarla sürdü.

Devrimci İşçi Partisi militanları da işçilerin eylemine “Lütuf değil hak istiyoruz”, “Grevi suç sayan zihniyet suçludur”, “Grevsiz sendika silahsız asker gibidir”, “Şartsız grev istiyoruz”, “İkinci Saraçhane Mitingi için İleri!” dövizleriyle ve DİP bayraklarıyla destek verdi. İşçiler, bir sonraki Cumartesi Zeytinburnu Hükümet Konağı önünde oturma eylemlerine devam edeceklerini duyurdular.