THY işçilerinden Beşiktaş'ta eylem

Hava İş'te örgütlü Türk Hava Yolları (THY) işçileri, 1 Aralık Cumartesi günü saat 14.00'da Beşiktaş çarşısında bir basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasına Deri İş'te örgütlü işçiler kitlesel bir şekilde katılarak destek verdiler. Bunun yanında Petrol İş başta olmak üzere diğer sendikalardan da işçiler THY işçilerini yine yalnız bırakmadı. Devrimci İşçi Partisi üyeleri de eyleme bayrakları ve "İkinci Saraçhane Mitingi İçin İleri!" yazılı dövizleriyle katıldılar.

Basın açıklamasında 305 işçinin derhal işe iade edilmeleri istendi, THY'nin son dönemdeki yüksek kârlılığının, çalışanların artan üretkenliğinin bir sonucu olduğu vurgulandı. Diğer yandan, açıklamada Türk-İş yönetimi içerisinde meydana gelen rahatsızlığa da vurgu yapıldı. AKP'nin eliyle Türk-İş'in başına getirilen Kumlu'ya, Türk İş yönetiminin bile sabrının kalmadı vurgulandı. Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanunu tartışılırken yetkiyi bakanlığa devreden Kumlu'nun gitmesi için Sendikal Güçbirliği Platformu'nun güçlenmesi gerekliliği belirtildi. Eylem, basın açıklamasının ardından halaylarla son buldu.

THY yönetimi, grev haklarını kullandıkları gerekçesiyle 305 THY işçisinin işine son vermiş, bunun üzerine de işçiler direnişe başlamışlardı. Her Cumartesi günü saat 14.00 - 15.00 arasında Taksim'deki THY bürosu önünde yapılan oturma eylemleri, üç haftadır İstanbul'un farklı meydanlarını mesken tutuyor. Önümüzdeki hafta (8 Aralık Cumartesi günü) eylemin adresi Avcılar Meydanı olacak.