THY İşçileri: Olumlu cevap yoksa, fiili grevden korkmuyoruz

 

THY yönetimine karşı direnişlerini sürdüren THY işçileri, her hafta olduğu gibi bu cumartesi günü de (13 Nisan) kendilerine destek vermeye gelenlerle birlikte Hava-İş Sendikası'nın Genel Merkezi'nden Bakırköy Özgürlük Meydanı'na kadar “THY A.O ve Teknik A.Ş'de işten çıkarılan 305 işçi geri alınsın!” pankartı arkasında “İşçiler masaya yumruğunu vuracak!”, "Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak", "Yaşasın sınıf dayanışması", "AKP'den hesabı emekçiler soracak", "Ya 305 dönecek, ya şalterler inecek", “İşçi düşmanı Hamdi Topçu istifa!”, “Direnişse direniş, grevse grev!” sloganları ile yolu trafiğe kapatarak yürüdüler.

Özgürlük Meydanına varan kitleye ilk konuşmayı, Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Ayçin, 320. gününe gelen direnişin çözümü için “işverene süre verdiklerini” söyleyip "4 aydır masada en masumane önerilerimizi dinlemeyenlerin arkasında sermaye ve AKP hükümeti var” dedi. Ayrıca Ayçin, grev kararını genel müdürlüğe astıklarını hatırlatıp Maliye Bakanı Şimşek'e atıfta bulunarak “ilerleyen günlerde yönetimden olumlu bir yaklaşım görmedikleri takdirde bu sefer grev pankartını asıp fiili grevi başlatmaktan korkmuyoruz" dedi. Ayçin'in konuşmasının ardından destekçilere söz verildi.

Konuşmalarda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in “grev ihtimalinde THY'nin yanındayız” diyen açıklamasına vurgu yapılarak tepki gösterildi. Konuşmalarda ayrıca yaklaşan 1 Mayıs vurgulanarak saldırılara karşı 1 Mayıs'ta Taksim'de olma çağrısı yapıldı.

Konuşmaların ardından halaylar çekilerek eylem sona erdi.