THY İşçileri Kartal Meydanı'nda Eylemdeydi

222 gündür THY yönetimine karşı direnişlerini sürdürmekte olan THY İşçileri, her hafta İstanbul'un farklı bir meydanında gerçekleştirdikleri oturma eylemlerini bu hafta Kartal Meydanı'na taşıdılar.

Deri İş yönetimi ve Deri İş'te örgütlü işçiler eyleme kitlesel katılımla destek verdiler. Devrimci İşçi Partisi militanları da her hafta olduğu gibi THY işçilerinin yanındaydı. Eylem, Hava İş genel başkanı Atilay Ayçin'in konuşması ile başladı. Ayçin konuşmasında, işçi ve emekçilerin kurtuluşunun daha çok bir araya gelinmesiyle, bu alanlara gelen sayıların daha da arttırılmasıyla mümkün olacağını, AKP hükümetinin kendisine karşı çıkan herkesi baskıladığını ve aslında AKP canavarının sanıldığı kadar güçlü olmadığını, onu büyütenin işçi ve emekçilerin korkuları olduğunu belirtti. Ayçin'den sonra basın açıklamasını Hava İş üyesi Hüseyin Uysal okudu. Uysal, açıklamada THY işçilerinin artık gülemediğini, yönetimden kaynaklı yoğun bir baskı altında bulunduklarını belirtti. Buna karşılık yönetimin kendilerinin her koşulda gülümsemesini beklediğini söyleyen Uysal'ın konuşması sırasında sık sık “Atılan işçiler geri alınsın.”, “THY işçisi yalnız değildir.”, “Direndik, kazandık, sıra işe dönüşte.” sloganları atıldı.

Eylem, her hafta olduğu gibi halaylarla sona erdi. THY işçilerinin bir sonraki eylemi önümüzdeki hafta Cumartesi günü (12.01.2013) saat 14.00'da Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılacak.