THY işçileri: Grev hakkını kazandık, sıra işe iadede

İşten atılan 305 THY işçisinin işe iadesi için gerçekleştirilen Cumartesi eylemlerinin beşincisi bu hafta da yapıldı. Havacılık sektöründe grev yasağının kalkmasının ana gündem olduğu eylemde işten atılan 305 THY işçisinin tekrar iş başı yapması talebi yükseltildi.

146 gündür eylem yapan THY işçileri, Taksim THY Satış Bürosunun önünde oturma eylemi ve basın açıklaması yaptılar. Devrimci İşçi Partisi militanlarının da her hafta olduğu gibi bu hafta da destek verdikleri eylem yaklaşık bir saat sürdü.

İlk sözü Hava-İş sendikası başkanı Atilay Ayçin aldı. Ayçin, adım adım zafere yürüdüklerini ifade ederken AKP'nin havacılık işkolunda grev yasağının kalkmasıyla geri adım attığını söyledi. Ardından sözü gazeteci Atilla Özsever aldı. Özsever, 305 işçinin grev yaptığı için işten atıldığını; grev yasağının kalkmasıyla işten atılmanın hukuki bir nedeninin kalmadığını vurguladı.

Konuşmaların ardından işten atılan bir THY işçisi basın açıklamasını okudu. Açıklamada “yasağı aştık sıra işe dönüşte” şiarı vurgulanırken bu yasağın kendiliğinden kalkmadığı, direnen THY işçilerinin mücadelesi yüzünden AKP'nin yeni yasaya grev yasağını koyamadığını belirtildi. Açıklamadan sonra şarkı ve halaylarla eylem devam etti.