THY grevi İstanbul forumlarıyla buluştu - Güncellendi

THY greviyle halk isyanını birleştirme şiarıyla hareket eden THY Grevi ile Dayanışma Komitesinin çağrısıyla İstanbul’un farklı bölgelerinde düzenlenen forumlar, 27 Ekim Pazar günü saat 16.00’da THY grev alanında biraraya gelerek ortak forum düzenlediler.

Yeşilköy'deki Genel müdürlük bahçesi grev alanında düzenlenen forum, Emeğe Ezgi grubunun şarkılarıyla başladı. Daha sonra forum kürsüsünden açılış konuşması yapıldı ve bir THY işçisi devam eden direniş sürecini ve direnişlerinin halk isyanı ile birleştiğini, bu grevin emeğin ve onurun grevi olduğunu belirtti. Sözlerini "uçuşçularda bir laf vardır, kurallar kanla yazılır, biz de haklarımızı mücadele ile kazandık ve mücadele ile koruyacağız" diyerek sonlandırdı.

Açılış konuşmasından sonra farklı forum ve siyasetlerden konuşmacılar söz aldılar.

Emekli bir Tekel işçisi, aynı THY direnişinde olduğu gibi Tekel direnişinde de iktidarın hemen devreye girerek durumu burjuva mahkemelerine taşımak istediğini, bununla direnişi sönümlendirmeye çalıştığını ve sorunun hükümet sorunu değil iktidar sorunu olduğu vurgusunu yaptı. İşçilerin sınıflarını bilerek işçi partilerinde örgütlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

TASİŞ-DER üyesi kadın bir işçi, taşeron işçilerin mücadeleleri, kazanımları ve yaşadıkları tüm hak gasplarını anlattı. Hey Tekstil Direnişçilerinin de katıldığı forumda bir Hey Tekstil işçisi, kararlılıkla mücadelelerini sürdüreceklerini ve sermayeye karşı savaşın ancak sokaklarda kazanılacağına vurgu yaptı.

Levent Dölek yoldaşımız ise isyanın sandıkta boğulmaya çalışıldığını söyledi. Mücadele etmek yerine seçim derdine düşüldüğünü ve “sandığa bel bağlayan bu ülkede sadece Tayyip Erdoğan değildir” diyerek sözlerini sürdürdü: "3 ay önce Taksim'i barikatlarla kapatıp aldığımız düşünülürse, seçime umut bağlamak gülünçtür. Bugün bu direniş alanında isyanın işçilerle birleşmesi gerektiğini konuşuyorsak, bunları forumlarımızda da, iş yerlerimizde de konuşmalıyız. İktidarın yolu, mücadeleden geçer sandıktan değil" diyerek sözlerini sonlandırdı. Levent yoldaşın konuşmasının tamamını izlemek için tıklayın. 

Ayrıca forumların işçi direnişlerine aynı THY grev alanında olduğu gibi daha çok taşınmasını, sembolik ziyaretlerden ziyade organizasyona dönüşmesi gerektiği, dağınık durumda olan işçi direnişlerinin birleştirilmesi gerektiği ve işçileri de bu forumlara getirilmesiyle ilgili önerilerde bulunuldu.

Forumda konuşmacıların ortak noktası; sermayenin asıl düşman olduğu ve işçi sınıfının iktidarı ele geçirmeden kurtuluşunun olmayacağı fikriydi.

Hava-İş Sendikası’nın delege seçimleri olması vesilesiyle THY işçilerinin katılımının az olduğu forum esnasında İstanbul Anadolu yakasında sandıktan ezici bir çoğunlukla mevcut Hava-İş yönetimini mavi listesinin galip çıktığı haberi geldi. Bunun üzerine konuşma yapan sendika yetkilisi küçük işletmelerde delege adaylarının aldığı tehditlerin seni yaşatmayıza kadar vardığını ama tüm bunlara rağmen Hava-İş’in mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Forum halaylarla sona erdi.