THY grevi 11.gününe girdi

Hava-İş'de örgütlü THY işçilerinin grevi 11 günü geride bıraktı. Atatürk Havalimanı THY Genel Müdürlük önüne grev çadırlarını kuran işçilere destek ziyaretleri sürüyor. Devrimci İşçi Partisi de bugün THY işçilerinin grev alanını ziyaret ederek desteğini sundu.

Sloganlarla grev alanına giren DİP'lileri THY işçileri sloganlarla karşıladılar. DİP adına yoldaşımız Levent Dölek bir konuşma yaptı. Yaklaşık 1 yıl önce işten atılan 305 işçiyi ve grevci işçileri selamlayarak konuşmasına başlayan yoldaşımız, grev yaptıklarını kamuoyuna ikna etmek zorunda ilk grevin THY grevi olduğunu söyledi. Grev yoksa havalimanını kuşatmış binlerce polis neden orada, neden grev kırıcı pilotlar isimlerini saklayarak uçuş yapıyorlar, madem grev yok neden uçaklar aksıyor, neden eksik personel uçuyor, grev yoksa neden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın tansiyonu çıkıyor diye soran yoldaşımız, THY grevinin kazanacağını söyledi. İşçilerin yumruklarını sıkıp havaya kaldırmasını isteyen yoldaşımız, işçi sınıfının bu yumrukları birleştiğinde, ne torna tezgahının çalışacağını, ne otobüsün yüreyeceğini, ne de uçağın kalkacağını söyledi.

Yoldaşımızın konuşması sık sık sloganlar ve alkışlarla kesildi. Yoldaşımızın konuşmasından sonra işçilerle sohbete geçildi. Grevde 11.gün biterken, yeni bir komite kuruldu. Buna göre komite, grevci işçiler arasında bilgi akışını sağlayacak. 

DİP olarak THY grevine desteğimiz sürecek. Grevin zafere ulaşması aynı zamanda yaklaşık 1 yıl önce grevin yasaklanmasına karşı mücadele ederken işten atılan 305 işçinin de işe dönmesi anlamına geliyor.

Yaşasın THY grevi!

Yaşasın sınıf dayanışması!

Levent Dölek'in konuşmasını izlemek için tıklayın.