THY direnişinin sesi Bakırköy’de yankılandı - Video eklendi!

THY işçilerinin direnişinin 181. Gününde, her Cumartesi günü gerçekleştirilen oturma eylemlerinin 11.’si Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirildi. Eylemde konuşan DİP Genel Başkanı Sungur Savran THY işçilerinin mücadelesini selamladı ve sendikasızlaştırma yasasıyla hakları 50 yıl geri götürülmeye çalışılan işçi sınıfını ve sendikaları yeniden bir Saraçhane Mitingi ile mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

THY işçileri, Hava-İş Sendikası’nın İncirli’deki Genel Merkezi önünden Özgürlük Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Özgürlük Meydanı’nda ilk konuşmayı yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atillay , AKP’ye seslenerek “siz yaptığınız her şeyi direnmesiz karşılıksız zannediyorsunu ama bu 305 size işçi sınıfı dayanışması nedir, kararlı işçi direnişi nasıl olacak onun da dersini verecekler, direnişi de göreceksiniz işe dönüşün de nasıl olacağınızı göreceksiniz” dedi. Ardından sendikalara ve kitle örgütlerine seslenen Ayçin, “ey sendikalar, ey konfederasyonları, yeni yasaya sessiz kalarak, ulusal istihdam strateji belgesine sessiz kalarak, işten atmalara, taşeronlaştırmaya sessiz kalarak ve yandaş olarak ayakta kalacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Ayakta kalmanın tek bir yolu vardır, o da örgütlenmek, örgütlü bir güç olmak ve birleşe birleşe büyümektir.” dedi. “Meclis kulislerinde, bakanlık odalarında yalvararak, gazete ilanlarıyla sendikacılık yapılmaz” diyerek Türk-İş yönetimini eleştiren Ayçin, militan, mücadeleci bir sendikacılık çağrısı yaptı.

Daha sonra söz alan DİP Genel Başkanı Sungur Savran, 6 aydır işini yitirmiş THY işçilerini şarkıları, sloganları ve gülen yüzleriyle bizleri gelecek güzel günlere çağırdığını söyleyerek selamladı. Savran, işçi sınıfının hiçbir hakkını bir lütuf olarak almadığını tüm haklarını mücadeleyle aldığını, Kavel işçilerinin 1963’te grev hakkını grev yaparak kazandığını ve THY işçilerinin de grev hakkına grev yaparak sahip çıktığını vurguladı.

Devrimci İşçi Partisi militanlarının taşıdığı dövizlerdeki “Lütuf değil hak istiyoruz”, “grevi suç sayan zihniyet suçludur”, “grevsiz sendika silahsız asker gibidir”, “şartsız grev istiyoruz” sloganlarına işaret eden Savran, bugün de geçerli olan bu sloganların tam 50 yıl önce işçi sınıfının 100 bin kişiyi Saraçhane’de toplayan büyük mitingin sloganları olduğunu hatırlattı ve yeniden Saraçhane Mitingini yaratacak bir mücadeleyle ileri çıkmak gerektiğini vurguladı. Emperyalist savaşa ve AKP hükümetinin mezhep çatışmasını kışkırtan politikalarına karşı da işçi sınıfının öne çıkması gerektiğini söyleyen Sungur Savran konuşmasını “yaşasın THY işçisinin direnişi, yaşasın işçi sınıfı mücadelesi” diyerek sonlandırdı.

Sungur Savran’dan sonra THY işçilerinin yaptığı basın açıklamasında THY yönetiminin mahkeme kararlarına saygılı olacağına dair verdiği sözleri nasıl unuttuğu örnekleriyle sergilendi. İş mahkemesinin ilk işe iade kararını temyize götüren THY yönetimini verdiği sözü tutmaya çağıran işçiler “5 aydır çekilen zorluklara rağmen iş bularak direniş yerinden ayrılan arkadaşlarımız dışında içimizden hç kimseyi koparamadılar. Aksine aramıza yeni katılımlar var. Direniş yerinde bulunanların sayısı azalmıyor, arıyor” diyerek davaları uzatarak işçileri yıldırmaya çalışan Hamdi Topçu’nun yanıldığını ve mücadelenin tüm kararlılığıyla süreceğini vurguladılar.

Sloganlar, halaylar ve işçilerin hep bir ağızdan söyledikleri şarkılarla sona eren eylem önümüzdeki hafta Beşiktaş’ta gerçekleştirilecek.