THY direnişinde zafere doğru!

THY işçilerinin işten atılan 305 işçinin geri dönüşünü sağlamak için her Cumartesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirdiği ve her hafta DİP militanlarının da destek vererek katıldığı eylem yine coşkulu bir havada gerçekleşti.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY ile toplu sözleşme görüşmelerinin geldiği aşamayı aktardığı konuşmasında 305 işçinin geri dönüşünün masada olduğunu bu konuda taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini ve Hava-İş’in grev kararlılığının sınanmaması gerektiğini belirtti.

THY’nin önüne “bu işyerinde grev vardır” pankartını asmaya hazır olduklarını belirten Ayçin’in konuşması sık sık “ya 305 dönecek ya şalterler inecek” sloganlarıyla kesildi. Ayçin ayrıca Hava-İş sendikasının 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını söyleyerek tüm işçi ve emekçileri Taksim’e sermayeye ve AKP hükümetine karşı isyan etmeye çağırdı.

Hava-İş’in greve doğru kararlı adımlarla yürümesi, Yargıtay’dan işçiler lehine kararların gelmesiyle birleşince THY yönetimini ciddi şekilde sıkıştırıyor. Grev olasılığı bile pek çok turizm acentasının THY’den yaptığı rezervasyonları şimdiden iptal etmesine yol açtı. THY yönetiminin önünde 305 işçiyi geri almak ve toplu sözleşmeyi imzalamak dışında başka bir yol görünmüyor. Bundan sonraki Cumartesi eylemleri ya grev halaylarının çekildiği ya da zafer türkülerinin söylendiği eylemler olacağa benziyor.