THY direnişi sürüyor: "Atılan işçiler derhal işlerine iade edilsin!"

THY işçileri direnişlerinin 159. gününde yine Taksim'deki THY satış bürosunun önünde oturma eylemi yaptı.

Havacılık işkolunda grev hakkının yasaklanmasına karşı iş bırakan ve ardından aralarından 305 işçinin işten atılmasından sonra Atatürk havalimanı dış hatlarda direnişe geçen THY işçileri her hafta olduğu gibi bu hafta da Cumartesi günü saat 14:00 ve 15:00 arasında THY Taksim bürosu önünde oturma eylemi yaparak seslerini duyurdu.

Bu haftaki eylemde Kazım Koyuncu Kültür Merkezi sanatçıları Hilmi Yarayıcı ile birlikte müzkleriyle direnişe destek sundular. Eylemde Hava-İş sendikası adına yapılan açıklamayı yine bir direnişçi işçi okudu.  Açıklamada THY A.O. yönetiminin ulusal ve uluslararası arenada yasakçı ve emek düşmanı olarak tescil edildiği belirtirken halkın THY işçilerine desteğinin eksilmediği işçilerin işe iadesi için 35 bin imza toplandığı vurgulandı. Yeni sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunuyla birlikte grev yasağının kaldırıldığının ve bunun işçilerin bir kazanımı olduğunun vurgulandığı açıklamada buna rağmen işten atılan işçiler geri alınmadıkça bunların hiçbirşey ifade etmeyeceğinin altı çizildi.

THY işçilerine destek verenler arasında Cumartesi anneleri de vardı. Cumartesi anneleri THY işçilerine karanfil vererek ve bir konuşma yaparak hem cezaevlerinde yaşanan direnişleri gündeme getirdi hem de dayanışmanın önemini vurguladı.Her hafta olduğu gibi bu hafta da Devrimci İşçi Partili'lerin destek verdiği eylem işçilerin kendi besteledikleri, direnişlerini anlatan ve patronu teşhir eden şarkıları hep birlikte söylemesi ve halayların eçkilmesiyle sona erdi.