Texim direnişine çevik kuvvet müdahalesi

İstanbul Merter'de 50 gündür direnişlerini sürdürmekte olan Texim Triko işçilerine polis saldırdı. Saldırı sonucunda bir işçi bayıldı.


İstanbul Merter'deki Texim direnişinin 50.gününde işçiler fabrika önünde her gün kurmuş oldukları direniş çadırlarını bugün de kurmak istediklerinde karşılarında ondan fazla çevik kuvvet aracı ve panzerden oluşan bir polis ordusu buldu. Bu durum karşısında şaşkınlığa uğrayan işçilere, polis, Valiliğin çadırı kurmalarına izin vermediğini söyledi. Ancak buna rağmen kararlılıkla çadırlarını kurmak isteyen işçilerle polis arasında tartışma çıktı. Teksif Sendikası yöneticileri Valilik ve Kaymakamlığı arayarak durumun doğruluğunu teyid etmek istediklerinde Valiliğin böyle bir kararı olmadığını öğrendiler. Tüm bunlara rağmen polis zorluk çıkartmaya devam etti.

Daha sonra fabrika içerisindeki çalışan işçilerden edinilen bilgiye göre polisin adeta bir "ordu" gibi özellikle o gün gelmesinin asıl sebebinin Texim Trikoya iş veren uluslararası büyük bir sermayedar olan Hugo Boss firmasının sahibinin o gün fabrikaya gelip Texim patronu ile görüşmek istemesi olduğu öğrenildi.

Saat 15:00 gibi Texim işçilerine destek için gelen çevredeki işçiler "yaşasın sınıf dayanışması" sloganı attılar. Saat 15:30'da fabrikanın önünde basın açıklaması yapmak isteyen işçilere polis müdahalede bulundu. Çıkan arbedede bir işçi bayıldı ve ambulans ile Bağcılar Devlet Hastanesine kaldırıldı. İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi alındı.

Bu sırada kararlılıklarından vaz geçmeyen işçiler Texim Triko önünde, baskıların hiç bir türlüsünü kabul etmediklerini ve haklı olduklarını belirten bir basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklama sonrasında Çevik Kuvvetin hemen karşısında korkmadan duran işçiler, "Baskılar bizi yıldıramaz, Yılmayacak yıldıracağız, Texime sendika girecek başka yolu yok, İş , ekmek yoksa barış da yok!" sloganları attılar.