Tekstilde grev başladı

Tekstil işçileri 15 Ağustos sabahı Türkiye işçi sınıfını grevle selamladılar. İlk aşamada 15 fabrikada başlayan grev, Pazartesi günü 15 fabrikanın daha katılımıyla toplamda 30 fabrikada devam edecek. 30 fabrikada TEKSİF sendikasında örgütlü 12 bin işçi şalter indirerek greve katılacak. 12 bin kişilik grevin talepleri açık.

- Kriz bahanesiyle 2.5 maaşa düşürülen ikramiyelerin 4 maaş olması
- Fazla mesai ücretlerinin düşürülmemesi
- %15 zam
- %1 kıdem zammı

Teksture'de grev halayı

Greve katılan fabrikalardan birisi de Teksture Çorap. Bayrampaşa'da bulunan bu fabrikada toplam 370 kişi çalışıyor. 100 kişilik idari personelin dışındaki 270 işçinin hepsi hakları için grevde. Greve katılan işçilerin çok büyük bir kısmı ilk kez greve çıkıyor. Patron, 18 Ağustos Cumartesi (bugün) fabrikaya gelerek işçileri ikna etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Patron gittikten sonra işçiler, grevlerini müzik ve halaylarla kutlamaya devam ettiler.

25 yıllık Teksture işçisiyle konuşuyoruz. Bir ömürlük kıdemine rağmen sadece 950 TL maaş alıyor. Bir türlü 1000 TL yapamadım diyor. Gözlerinden öfke fışkırırken ağzından çıkan sözler sınıf bilinci dolu. Diyor ki: “1 gün kendim için, 1 gün sendika için çalışıyorum. Ayın geri kalan tüm günlerini ise patron için çalışıyorum.” İşçiler sendikaya da sitemkar. Kendilerine grev yardımı yapılmayacağını söylenince sinirlenen işçi soruyor: “Sendika aidatım 35 TL. 25 yıldır aidat ödüyorum. Neden en gerekli olduğu zamanda bu yardım yapılmıyor?”

Ülke çapında greve çıkan fabrikaların listesi şöyle:

Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat (Edirne), Akın Tekstil (Lüleburgaz), Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikası (Çerkezköy-Tekirdağ),  Bahariye Mensucat (Çorlu-Tekirdağ), İpekiş Mensucat (Osmangazi-Bursa), Karsu Tekstil (Kayseri),  Kordsa Global Endüstriyel iplik ve Kord Bezi Fabrikası (İzmit),  Orta Anadolu Tic. Ve San. İşl. (Melikgazi-Kayseri),  Saray Halı (Develi-Kayseri),  Söktaş Dokuma İşletmeleri (Söke-Aydın), Tekstüre Çorap (Topkapı-İstanbul), Vakko Tekstil ve  hazır Giyim (Esenyurt-İstanbul) ve Yünsa Yünlü Sanayi A.Ş. (Çerkezköy-Tekirdağ) 

19 Ağustos Pazartesi greve çıkacak fabrikalar;

Bezci Tekstil (Gaziosmanpaşa-İstanbul), Broderinarin A.Ş. (Bağcılar-İstanbul), Epengle Tekstil (Zeytinburnu-İstanbul), Harmancı Etiket (Avcılar-İstanbul),  İpsan Tekstil (Bursa), İşbir Sentetik Dokuma (Balıkesir), Kasar ve Dual Tekstil (Çorlu-Tekirdağ),  Levi Strauss İstanbul Konfeksiyon (Çorlu-Tekirdağ), Lüks Kadife (Melikgazi-Kayseri), Öztek Tekstil (Çorlu-Tekirdağ), Pisa Tekstil (Bahçelievler-İstanbul), Polimer Plastik (Küçükçekmece-İstanbul), Temtaş Tekstil (Çerkezköy-Tekirdağ), Titbaş Tekstil (Topkapı-İstanbul)