Teknopark İstanbul işçileri İTO önünde çadır kurdu

İhalesi Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ve bir kamu projesi olan Kurtköy'deki Teknopark İstanbul'da çalışan işçiler, her Cuma olduğu gibi bu Cuma da İstanbul Ticaret Odası (İTO) önündeydi. Projenin ana taşeronu olan Uzunlar İnşaat tarafından verilmeyen ücretlerini talep eden işçiler, projenin kasası İTO önünde çadır kurdular.

Direnişteki Hey Tekstil ve Abdi İbrahim işçilerinin de destek verdiği eyleme, Çağdaş Hukukçular Derneği'de katıldı. Teknopark İstanbul'da çalışan bir işçinin okuduğu basın açıklaması sık sık, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "İTO şaşırma sabrımızı taşırma", "Abdi İbrahim İşçisi yalnız değildir", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları ile bölündü.

Basın açıklamasının hemen ardından İTO'nun önüne çadır kuracaklarını belirten işçiler, karşılarında üç otobüs dolusu çevik kuvvet, bir toma ve çok sayıda polis buldu. Buna rağmen çadırı kurmakta ısrarcı olan işçiler, “burada çadır kurmak bizim hakkımızdır” diyerek “Emekçiye değil, çetelere barikat” sloganını attılar.

Polis, işçilerin kararlı bir tavır takınması sonucu geri çekildi. İşçiler, hafta içi her gün ücretlerini alıncaya kadar çadırda direnişlerine devam edeceklerini belirttiler.