Teknopark İşçileri direnişle kazandı

İstanbul Kurtköy'de yapımı sürmekte olan ve Savunma Bakanlığı'nın finansmanı olduğu bir kamu projesi de olan Teknopark İstanbul projesinde taşeron olarak çalışan işçiler, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için projenin kasası ve ortağı olan İstanbul Ticaret Odası'nın önünde 28 Aralık'da direnişe başlamıştı.

Direnişe başlar başlamaz polisin de baskıları başlamıştı! İlk sefer kurulan çadırı yıkan polis, işçilerin daha sonra tekrar çadır kurmasını hazmedemeyerek dört polis otobüsü ile geldi. Ve işçiler tarafından kurulan çadırı tekrar yıktı. İşçilere biber gazı, jop ve tazyikli suyla saldırdı.

Buna rağmen yılmayan işçiler, ana taşeron firma olan Uzunlar İnşaat'ın yönetim kurulu başkanının evinin önüne giderek patronun rahatını bozdular. Süreç içinde İstanbul Valiliğinin önüne giderek vali yardımcısı ile görüşen işçiler, görüşme sonrası Uzunlar İnşaat'ın İstanbul Fatih'deki bürosuna gidip bir basın açıklaması yaptılar ve aralarında görüşmeci bir heyet belirlediler. Yönetim kurulu başkanıyla yapılan görüşme sonucu,  patron, 2 taksitlik bir tahhütname imzalamak zorunda kaldı. Varılan anlaşma üzerine, 2.taksitin ödeme tarihi olan  05.02.2013'de ödeme yapıldı. Böylece polisin gazı da jopu da tazyikli suyu da patronun baskısı da direnen emekçiyi durduramadı ve Teknopark işçisileri direnerek kazandı.

İşçiler, bugün (07.02.2013) kendilerine destek olan tüm kurumlarla birlikte Kadıköy kilise önünde saat 19:00'da buluşup, Eminönü vapur iskelesine kadar yürüdüler. Ve burada bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, zaferin direnen işçilerin olduğunun altı çizildi. Açıklamalardan sonra işçiler, söyledikleri türküler eşliğinde halay çektiler.