Taşeron inşaat işçilerinden Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde eylem

Antalya’da 3 Eylül Çarşamba günü taşeron inşaat işçileri ücretlerini almak için eylemdeydi. 

Saat 10:00’da taşeron inşaat işçileri Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde bir basın açıklaması ve oturma eylemi yaptılar. Eylemci taşeron inşaat işçileri 2012’nin yaz mevsiminde yat limanının yenilenmesinde yaklaşık altı ay boyunca çalışmışlar ancak ücretlerini alamamışlardı. İşin bittiği Ağustos ayından bu yana ücretlerini almak için de mücadele ediyorlardı.

Eylemde okunan basın açıklamasında, altı ay boyunca çalıştıkları Baki Grup’un Ağustos ayından bu yana işçilerin ücretlerini ödemeyi reddettiği söylendi. Açıklamanın devamında işçiler, artık sabırlarının kalmadığını, üç ay boyunca eylem yapılmadık yer bırakmadıkkarını söyleyerek, artık çözüm için adım atılması gerektiğini belirttiler.

Basın açıklaması sonrasında işçiler tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın’dan randevu talep edildi. Randevu talebine cevap gelene kadar işçiler Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yaptılar. Büyükşehir Belediyesi genel sekreterinden işçilerle görüşme talebi geldikten sonra içeriye bir işçi görüşmeci olarak girdi ve genel sekreter ile görüştü. Görüşmeden genel olarak çözüm için adımlar çıkmadı. İşçiler çözüm yönünde adım çıkmaması üzerine eylemlerine ücretlerini alana kadar devam edecekleri kararını alarak oturma eylemine son verdiler.