Taral'a sendika girecek başka yolu yok!

İstanbul Bayrampaşa'da sendikalı olduklaı için işten çıkartılan Taral Makina işçileri, bir basın açıklaması gerçekleştirerek Taral patronunu sendika düşmanı tutumundan vazgeçmeye çağırdılar. Açıklamaya Birleşik Metal'in genel başkanı Adnan Serdaroğlu'nun yanı sıra, DİSK genel başkanı Erol Ekici'de katıldı.

8 Şubat Cuma günü gerçekleştirilen basın açıklaması öncesinde direnişin gerçekleştiği fabrika önünde toplanan işçiler, direnişteki Taral işçileriyle birlikte saat 12:00'de fabrika çalışmaya devam eden işçilerin öğle tatiline çıkmasını beklediler. İşçilerin öğle tatiline çıkmasıyla beraber basın açıklamasına başlayan Birleşik Metal'in genel başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, "Sendika anayasal haktır. Örgütlenmeyi engelleyemezsiniz!" dedi. Patronun sarı sendika Türk Metal'i fabrikada istediğini ifade eden Serdaroğlu, "biz patron çağırınca değil işçi isteyince gelir örgütleniriz eğer işçiler bizi istemezse de gitmesini biliriz" diyerek işten atılan işçilerin de katılımıyla bir referanduma hazır olduklarını söyledi. Serdaroğlu'dan sonra sözü alan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Patronun DİSK ile baş edemeyeceğini, bunu kırk yılı aşkın geçmişin kanıtladığını belirtti.

Açıklama sık sık "işçilerin birliği sermayeyi yenecek, yaşasın sınıf dayanışması, Taral'a sendika girecek başka yolu yok, Taral işçisi köle değildir" sloganları ile kesildi. Birleşik Metal İş'in Taral Makina ile aynı holding bünyesinde bulunan Türbosan'daki örgütlenme çalışmaları da işçilerin "Taral'ı bitirdik sıra Türbosan'da" sloganlarıyla duyuruldu. İşçiler Pazartesi (11.02.2013) günü direnişlerine kararlılıkla kaldıkları yerden devam edeceklerini belirttiler.