Taksim’de emekçi kadın dayanışması

Şubat ve Haziran aylarında tutuklanan KESK ve bağlı sendikaların kadın sekreterleri, kadın eğitimciler veya kadın komisyonu üyelerinin 4 Ekim’de yapılacak duruşmalarından önce Taksim meydanında dayanışmanın sesi yükseldi.

Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar (DİSK, KESK, Sendikal Güçbirliği Kadın Koordinasyonu-TTB-TMMOB)  saat 18:30’da Galatasaray meydanında “KESK’li kadın sendikacılara özgürlük” yazılı bir pankart ve “tarafız, tanığız, yan yanayız” dövizleriyle bir araya geldi. Burada Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar adına yapılan basın açıklamasında KESK’li kadınlara yönelik tutuklama ve baskılar ülkenin politik gündemiyle bir arada ele alındı. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Arkadaşlarımızın ve yoldaşlarımızın tutuklanmasını ve KESK’e yönelik saldırıları eğitim ve sağlıkta özelleştirmelerin, ekonomik krizin faturasını zamlarla ve özlük haklarının tırpanlanmasıyla emekçilere ödetilmesinden, kadınları siyasi alanlardan izole ederek eve kapatan muhafazakar saldırganlıktan, Kürt sorununda çözümsüzlüğün ve kirli savaşın dayatılmasından, Suriye başta olmak üzere bölgede emperyalist politikaların taşeronluğunun yapılmasından bağımsız bir süreç olarak görmüyoruz.”

4 Ekim’de Ankara’da yapılacak duruşmada dayanışmayı yükseltmek için Ankara’da olacaklarını ilan eden kadınlar basın açıklamasının ardından KESK’li kadınların Taksim Meydanı’nda düzenlediği oturma eylemine destek vermek için İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “Yaşasın kadın dayanışması”, “KESK’li kadınlar yalnız değildir”, “yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı. Taksim Meydanı’nda KESK İstanbul Kadın Meclisi’nin yaptığı açıklamada ise KESK’li tutukluların iddianamede suçlandıkları sendikal faaliyetler sıralanarak davanın siyasi yönü ve sendikal örgütlülüğe saldırı niteliği teşhir edildi. Bir saat süren oturma eylemi 4 Ekim’de Ankara çağrısıya sona erdi. THY işçisi kadınlar eylemin başından sonuna coşkularıyla eyleme güç katarken, eylem sonunda direnişte besteledikleri şarkıları hep birlikte söyleyerek THY direnişinin moralini KESK’li yoldaşlarına taşıdılar.