Sütaş ürünlerini boykotla gelen ucuz ayak oyunları

TekGıda-İş sendikasında örgütlü olan 26 Sütaş işçisi gerekçe gösterilmeksizin sırf sendikalı oldukları için işten çıkarılmıştı. İstanbul’a gidip atılan işçilerin işe iadesi için patrona 1 Temmuz´a kadar süre tanıyan işçiler, talepleri kabul edilmediği takdirde Sütaş ürünlerini boykot kampanyası başlatacaklarını duyurmuştu. Bunun üzerine baskılarını arttıran yönetim Aksaray fabrikasında 1 işçiyi daha işten çıkardı.

<--break->

Karacabey fabrikası önündeki direnişlerine devam eden 14 Sütaş işçisi üzerindeki baskı daha da arttırılmaya başlandı. İşçilerin eylem alanı olan fabrika önüne tır çekilerek yoldan geçip destek veren kişilerle işçilerin iletişimi kesilmek isteniyor. Burjuvazinin işçi sınıfında korkusu sonucu ucuz numaralarla (tırı çeken şoföre 150 TL rüşvet vermek) mücadele sönümlendirilmeye çalışılıyor. Mobese kameraları işçilerin görüş alanına konulup 10 dakika sürelerle kamyon getirtilip işçileri kışkırtmaya çalışıyorlar. Aynı gün fabrikaya yakın olan kırmızı ışıkları kapattırıp ziyaretçilerin işçilerin yanına gitmesini de engellediler. Patron ise helikopter ile fabrikaya gelip gidiyor. Sermayenin bu kirli oyunlarına karşı işçiler, kararlılıklarını ve sınıflarına olan inançlarını bir an olsun kaybetmeden direnişlerini sürdürüyorlar.

30 Haziran günü sabah 05.00 sularında yönetimin şikâyeti üzerine 40-50 kişilik bir jandarma ekibi gelip işçilerin ifadelerini aldılar. Şikâyetin gerekçesi ise Sütaş’ı boykot kararıyla ’’markanın adını kötü kullanmak’’ idi. Ziyaretimiz esnasında tekrar gelen jandarmanın gerekçesi ise karayollarında 5 metre mesafe içerisinde pankart asılma yasağının olması ve işçilerin devlete ait karayolunu meşgul etmesiydi. Bu durum bize şunu gösterir: Burjuvazinin tüm kirli ayak oyunları aynı zamanda onun çaresizliğini ve işçi sınıfı karşısındaki zayıflığıdır.

Sendikalı olarak işlerine devam etmek isteyen işçiler, talepleri karşılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyorlar. Sütaş ürünlerini boykot etme kararı ile birlikte hazırladıkları bildirileri Ankara, Bursa, İstanbul ve Balıkesir’de dağıtacaklar. Tüm duyarlı kesimleri boykota çağırıyorlar.

Bizler de bildirileri gittiğimiz her yerde dağıtıp Sütaş işçisinin sesi olmaya ve işçi sınıfını, burjuvaziye karşı vereceğimiz o büyük kavgaya hazırlayacağımıza söz veriyoruz.