Real hipermarketleri işçileri haklarının gasp edilmesine karşı eylem yaptı

Hileli iflasla işsiz bırakılıp hakları gasp edilen ve bunun üzerine aylardır mücadele eden Real Market işçileri bugün (9 Kasım) Real hipermarket zincirlerinin sahibi olan METRO AG isimli sermaye grubunun bir parçası olan Media Markt’ın İstanbul Levent’teki Genel Müdürlüğü ve mağazası önünde eylem ve basın açıklaması düzenlediler.

Genel Müdürlük çevresini demir bariyerlerle çevreleten Media Markt yönetiminin yanında onlarca polis ve çevik kuvvet hazır bulundu. Eylem alanına TOMA getirildi. Bunlara rağmen Türkiye çapında hileli iflas yoluyla işlerinden edilen ve hakları gasp edilen 1700 işçinin haklarını alması için gelen direnişçi işçiler yaşadıklarını ve mücadelelerini basına, kamuoyuna ve halka duyurdular. İşçilerin mağazaya girmesini engellemek isteyen yönetim demir bariyerlerle çevrelediği binayı bugün için müşteriye de kapatarak işçilerin mağazaya girmesine engel oldu.

Sık sık  “davamız ekmek davasıdır”, “hileli iflası yutmuyoruz”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “tazminat hakkımız söke söke alırız” sloganları atan işçilere çevre halkından destek büyüktü, yoldan geçen sürücüler kornalarıyla eyleme destek verdi.

Eylemde söz alan işçiler konuşmalarında patronlarının OHAL fırsatçılığı sayesinde haklarını gasp etmeye çalıştığını dile getirdiler. Her eylemlerinde karşılarına polisin çıkarıldığını ve devletin işçinin yanında değil haksızlık yapan patronun yanında olduğunu söylediler. Eylemde söz alan bir işçi, işçilerin sadece patron ve OHAL ile mücadele etmediğini aynı zamanda yıllardır aidat ödedikleri Türk İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası’nın, işçilerin mücadeleye başladıkları anda ortadan kaybolması ve işçilere sırtını dönmesiüzerine ders çıkardıklarını ve sarı sendikacılığa karşı da mücadeleye geçtiklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta Fransa’da uluslararası bir sendika etkinliğine katılan Tez-Koop-İş’in kendi işçinin direnişine “Fransız” kalmıştı. Zor günlerinde yanlarında kendi sendikalarını değil de kendi iş kollarında olmamasına rağmen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Nakliyat-İş’i bulduğunu dile getiren işçiler sınıf sendikacılığının önemini vurguladılar. Mücadelelerinin haklarını alana kadar devam edeceğini, işçilerin birliğinin sermayeyi yeneceğini en yüksek sesleriyle ilan ettiler.

Ne olmuştu?

Madia Markt, METRO toptan marketleri gibi zincirlere sahip olan Metro AG isimli sermaye grubu Real Hipermarketlerini 2014 yılında çalışanlarının tüm kıdem haklarıyla birlikte Beğendik Marketler Grubu’nun da sahibi olan Hacı Duran Beğendik’e devretmişti. 2016 yılında Beğendik Grubu kendi kuruluşları ile birlikte Real Hipermarketleri için de iflas başvurusunda bulundu. Tüm Real Marketleri hileli iflas iddiasıyla kapatıldı ve mağazaların demirbaşları satılmasına başlandı. Türkiye genelinde 1700 işçi işsiz kaldı ve kıdem tazminatları da gasp edildi. Fakat yasalara göre işçilerin tazminatlarının şirketin eski sahibi METRO AG de sorumlu. METRO AG isimli Alman sermaye grubu bunu bilmesine rağmen işçilerin haklarını gasp etmeye çalışıyor ve en önemlisi de devlet tüm imkânlarıyla hakları gasp edilen işçilerin değil Alman patronlarının yanında duruyor.