“OHAL”de Aroma’da grev var!

Bursa Gürsu'da bulunan Aroma meyve suyu fabrikasında 17 Ağustos saat 07:00 itibariyle Tek Gıda-İş sendikası üyesi işçiler greve çıktılar. İşveren toplu pazarlık sürecinde işçilerin taleplerini karşılamayınca, yaklaşık 35'i Aroma Su'dan ve 38'i mevsimlik işçi olmak üzere 292 işçi grev kararı aldı.

İşçiler, toplu sözleşmede maaşlarına seyyanen net 460 lira artı 13 lira sene başına kıdem zammı talep ettiler. Ayrıca mevsimlik çalışanlar içinde kadro talebi de sendika tarafından ileri sürüldü. Maaşların asgari ücretin biraz üstünde olmasına, fiilen 16 saati bulan çalışma saatlerine, iki üç kişinin yapacağı işi tek işçiye yüklemelerine ve 7 ay boyunca hiç zam alamamalarına rağmen işveren bu talepleri kabul etmeyip, 275 lira brüt seyyanen maaş artışı teklifi sundu.

Bu teklifi kabul etmeyen sendika grev kararı alınca, Aroma yönetimi grevden bir gün önce (16 Ağustos) işçilerin evlerine bir yazı gönderdi. Yazıda, eğer işçiler greve çıkarsa ve istedikleri zammı kabul ederlerse fabrikanın batacağına dair cümleler yer aldı. Daha ziyade işçi ailelerini etkilemeye yönelik cümleler kullanıldı. Grev başladıktan sonra da fabrika yönetimi sendikanın istediği zammı kabul ederse fabrikanın batacağına dair tutumunu değiştirmedi. Ancak  Aroma'nın bu ay yayınladığı dergisinde, bu durumun tam aksine fabrikanın ne denli iyi durumda olduğundan, 35 ülkeye ihracat yaptığından yeni pazarlara girdiğinden söz ediliyor. Yazının başlığı "Hayatın tadı meyve özlerinde" olarak seçilmiş. Ama Aroma işvereni meyve özlerini, meşrubat haline getirerek 35 ülkedeki insanlara sunanın emek olduğunu unutuyor ya da daha doğrusu bilmezden geliyor. Ama işçiler üretimden gelen güçlerini kullanarak, onlar olmadığında bırakın 35 ülkeye ihracatı, tek bir meyve suyu kutusunun Gürsu'dan çıkamayacağını gösteriyorlar.   

İşçiler birliktelikleri ve yüksek moralleriyle talepleri kabul edilene kadar geri dönmemeye ve grevde sonuna kadar devam etmeye kararlılar. OHAL’in hak aramaya ve grev yapmaya engel olmadığını gösteriyorlar. Metal sektöründe MESS’le yapılacak sözleşmeler yaklaşırken ve Bursa yine ciddi bir mücadeleye sahne olmaya hazırlanırken, gıda işçisinin grevi tüm sınıfa da moral veren, tüm emekçilerin öz güvenini arttıran bir etki uyandırabilir. Bunun için de işçiden ve emekçiden yana olan herkesin Aroma gıda işçisinin sesine sesini katması ve bu haklı mücadelede onlara destek olması son derece önemli.