Öğlen yemeği için 30 km.

24 Haziran Perşembe günü İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısının önünde yine eylem vardı. Bu sefer eylem yapanlar İ.Ü. Orman Fakültesi çalışanlarıydı. Yemekhanelerin özelleştirilmesinin ardından yemek kalitesinde sürekli sorun yaşanırken, bu sorunlara bir de yemek fiyatlarının kampuslere göre farklılaşması eklendi. İ.Ü.’de aynı yemek, aynı personele Beyazıt’ta 1 TL 35 Kuruş iken, Bahçeköy’de 2 TL’ye sunuluyor. Bunun üzerine İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi çalışanları Eğitim-Sen öncülüğünde öğlen yemeğini yemek için yaklaşık 30 kilometre yol kat ederek Bahçeköy’den Beyazıt’a geldiler ve yaşanan haksızlığı protesto ettiler.

Eylemden önce merkez yemekhanede topluca yemek yiyen çalışanlar burada İstanbul Üniversitesi çalışanlarına bildiri dağıtarak ve konuşmalar yaparak durumu aktardılar. Yemek yiyen çalışanlar alkışlarıyla Orman Fakültesi’nden gelen arkadaşlarına destek verdi. Ardından yemekhane çıkışında kortej oluşturularak ana kapıya yüründü. Yürüyüş sırasında “keyfi uygulamaya son!”, “özelleştimeye hayır!”, “pahalı yemek fiyatına son”, “eşitlik ve adalet istiyoruz” sloganları atıldı. Eylemde “mahrumiyet bölgesiysek tazminatımız nerde, değilsek pahalı yemek niye?”, “öğlen yemeği için 30 km., haklıyız hakkımızı alacağız”, “ihaleler, fiyatlar ayrı, yemekler kötü sorunlar aynı, işte özelleştirilmiş yemekhane” yazılı dövizler taşındı.

Ana kapıda yapılan basın açıklamasını Eğitim-Sen adına Levent Dölek okudu. Açıklamada “Orman Fakültesi’nde üyelerimiz ve çalışanlar yemekhaneyi boykot etmektedir. Sendikamız Eğitim-Sen yaşanan haksızlığı yargıya taşımıştır. Bununla birlikte üniversite yönetiminin Orman Fakültesi çalışanları aleyhine yaşanan haksızlığı mahkeme kararını beklemeden gidermesini; üniversitenin tüm ihalelerinin şeffaf biçimde gerçekleşmesini ve çalışanların denetimine açık olmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde hakkımızı aramayı ve üniversite yönetiminin uygulamalarını teşhir etmeyi sürdüreceğiz.” denilerek sendikanın sürecin takipçisi olacağı ifade edildi.