M&T Reklam'da sendikalaşma için direniş

Patronlar, hükümetin kolu kanadı altında işçilerin anayasal haklarını çiğnemeye devam ediyor. Son olarak M&T Reklam patronu anayasal haklarını kullanarak DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikasında örgütlendikleri için 45 işçiyi işten attı.

Şirketin Düzce’de ve Gebze Çayırova’da iki fabrikası bulunuyor. Önce Düzce’de 16 işçiyle başlayan (daha sonra 6 işçi daha atıldı) işçi kıyımı daha sonra Gebze’ye de sıçradı ve toplamda 45 işçi işten atıldı. Patron tabii ki sendikal sebeplerle değil ekonomik daralma dolayısıyla işçi çıkarttığını iddia ediyor. Oysa işten atmadan bir öncesine kadar işçileri fazla mesaiye çağırdığı işten çıkarttıktan sonra da yeni işçi alımına gittiği apaçık bir gerçek olarak ortada duruyor.

İşçiler sendikal haklarını korumak için direnişte. Her gün fabrikanın önünde direniş nöbeti tutuluyor. Fabrikanın içinde ise yemek boykotu yapan işçiler çıkartılan arkadaşlarına destek oluyor. 27 Mayıs günü Gebze’deki fabrika önünde Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı bir eylem düzenlendi. Devrimci İşçi Partisi’nin de desteklediği eylemde Serdaroğlu, M&T Reklam patronunu uyardı. Atılan işçileri geri almasını ve toplu sözleşme masasına oturmasını istedi. Akis takdirde DİSK’in pençelerini geçirdiği bir işyerini kolay kolay bırakmayacağını eylemleri arttırarak sürdüreceklerini belirtti. Serdaroğlu gündemde olan taşeronlaştırma yasasını da eleştirerek bu yasanın her yerde taşeronun önünü açacağını vurguladı. Yasada işçi lehineymiş gibi sunulan bazı maddelerin hali hazırdaki yasalarda da bulunduğu ve hükümetin göz yummasıyla patronlar tarafından çiğnendiğini hatırlattı.

Soma’da işçileri katleden sistemin işçileri işten atarak ve açlığa mahkum ederek,  işçilerin yaşam haklarına kastettiğini ifade eden Serdaroğlu patronların cinayetten ve cinayete teşebbüsten suçlanmaları gerektiğini vurguladı. Eyleme Düzce fabrikasından direnişçi işçilerle DİSK’e bağlı Limter-İş ve Nakliyat-İş sendikası yöneticileri de destek verdi. Basın açıklamasının ardından sendika temsilcileri ve işçiler bir toplantı yaparak direniş sürecinin değerlendirmesini yaptılar.