Metal işçisi Kartal'da AKP'ye yürüdü

Hükümetin grev yasağını protesto etmek için Birleşik Metal İş'in öncülüğünde binlerce kişi Kartal Köprüsü'nde buluşarak AKP'ye yürüdü. Önde metal işçilerinin oluşturduğu kortej coşkulu sloganlar eşliğinde yürüdü.

Metal İşçisinin Sesi'de pankart ve sloganlarıyla eylemdeydi. "İşgal, grev direniş", "Yeni Kaveller yarat yasakları aş" sloganlarıyla yürüyen Metal İşçisinin Sesi fabrikada üretimi durduran Ejot işçilerine, Paksan ve Demisaş'a sloganlarla selam gönderdi. İTÜ öğrencileri grev yasağına karşı metal işçilerini destekleyen "yaşasın metal işçisinin onurlu mücadelesi" yazılı pankartı köprüye astı. Yürüyüşün vardığı AKP binası önünde toma ve çevik kuvvet polisleriyle önlem alınması üzerine barikatın önünde basın açıklaması yapıldı.

Birleşik Metal İş adına açıklamayı Genel Sekreter Selçuk Göktaş yaptı. Göktaş, sürekli muhalif hareketleri darbecilikle suçlayan AKP iktidarını eleştirerek "esas hükümet metal işçilerinin grev hakkına darbe yapmıştır" dedi. Daha sonra DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına ortak bir açıklama okundu ve grev yasağı ülkede yaşayan milyonlarca yoksula ve emekçiye yapılan bir haksızlık olarak kınandı.