Mersin limanının içerisinden dayanışmanın sesi yükseliyor!

Mersin limanındaki taşeron firmalarda çalışan işçiler, 104 gündür süren direnişle dayanışma amacıyla bir gün boyunca iş bıraktılar.

Mersin limanında direnişlerinin 104. gününü geride bırakan Uğursan işçileri gece gündüz yılmadan mücadelelerine devam ediyor. İşçilerin, direnişe başladıkları günden itibaren, limandaki işleri olan asit, yağ, çimento işlerinin başka işçiler tarafından yapılmaması için, sürekli diğer çalışan işçilerle görüşmeleri, sonuç vermeye başladı. Pazartesi günü (31.10.2011), Mersin limanındaki Uğursan firmasına bağlı, taşeron firmalar olarak iş yapan, Aypar Denizcilik (Adana grubu) ve Kardeşler Denizcilik (Hakim grubu) işçileri, 104 gündür direnişte olan işçilerle dayanışma amacıyla, patronlarının türlü türlü baskılarına, tehditlerine karşı gelerek, işçi kardeşlerinin işlerine gitmeyip, iş bıraktılar. Limanda bir gün boyunca iş bırakan 110 işçi, aynı zamanda işlerin devam etmemesi için makinelerinin başında ve liman içerisinde beklemekteler. Direnişteki işçilerin işleri olan asit, yağ, çimento işlerine gitmeyen işçilere patron: “asit, yağ, çimento işlerini yapmıyorsanız kendi işlerinizi de yapmayın” deyip işten çıkarma tehditlerinde bulundu, ardından dün gece (31.10.2011) ve bugün sabah (01.11.2011) 4 işçiyi işten çıkarttı. İşçilerin belirttiklerine göre, işten çıkartmalar devam ettiği takdirde işçiler tüm limanda iş bırakacak. Sadece vardiya amirlerinin yağ, asit, çimento işlerine gittiği Mersin limanında, içeride çalışan Aypar Denizcilik ve Kardeşler Denizcilik işçilerinin dışında, limanın ana firması olan MIP işçileri de destek vermeye başladı. Bu olaylara sessiz kalan Liman iş yönetimine rağmen, şimdi limandaki dayanışmanın genelleşip büyümesi için çalışmalar yapılıyor.

Devrimci İşçi Partisi’nden işçilere sürekli destek

Mersin limanındaki hareketliliğin başladığı andan itibaren sürekli işçilerle beraber olan Dip militanları liman işçilerini yalnız bırakmıyor. İş bırakmaların başladığı günden diğer güne kadar işçilerle gece gündüz dayanışma içerisinde olan Dip militanları,  gecenin ilerleyen saatlerinde işçilerle ateş yakıp, yaptıkları müziklerle ısındılar. Şimdi, sınıf dayanışması adına herkesi, 104 gündür direnen, onurlu Mersin liman işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.