Mersin liman işçilerinden Liman-iş bürokratlarına işçi tokatı: "Sınıf için sendika istiyoruz!"

Mersin limanında sendikalı oldukları için 8 ay önce işten çıkartılan liman işçileri, bugüne kadar işlerine dönmek amacıyla verdikleri mücadelelerini her defasında engellemeye çalışan Liman-iş genel merkezini uyarmak için, Mersin Liman iş şube yöneticilerini sendika binasından dışarı attı.

Liman iş'in Aralık ayında Uğursan taşeron firmasıyla yaptığı 'sözde' protokolün üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala Aralık ayında işe alınan 7 işçi dışında hiçbir işçi işe alınmadı. Yapılan protokole uyulmaması ve Liman iş yönetiminin bu duruma sessiz kalıp işçileri oylamaya çalışması üzerine işçiler, sendika balkonuna "Liman iş bu ne iş! Yönetimimizin direnişteki işçilere sahip çıkmasını istiyoruz!" yazılı bir pankart astılar.

Direnen liman işçileri, bugün(15.03.2012) öğlen saatlerinde istiklal caddesi üzerindeki Liman iş sendikasına geldiler. Sendikaya gelen işçiler Liman iş Mersin şube başkanı Kadir Özçelik dahil tüm şube yöneticilerini sendika binasından dışarı çıkarttı. Öğleden sonra sendika balkonundan açıklama yapan işçiler; "250 günden bugüne kadar yapmış olduğumuz direnişi, Liman iş Genel Başkanı Önder Avcı ve sendika yöneticileri sürekli olarak kırmaya çalıştılar. Sendika yöneticilerinin biz işçilere sahip çıkması gerekirken yöneticilerimiz tam tersi bir şekilde davranmışlardır. Bizim istediğimiz, sendikamızın genel başkanı ve yöneticileri buraya gelsin ve işe dönebilmemiz için Liman iş üyesi işçilerin üretimden gelen güçlerini kullandırtsınlar." Son olarak ise işçiler, "genel başkanımız ve sendika yöneticilerimiz buraya gelip bu sorunu çözmeyene kadar hiç kimseyi sendikaya almayacağız."dediler. Basın açıklamasından sonra, "sınıf için sendika istiyoruz", "Önder Avcı çadır namusumdur demiştin namusuna sahip çık!", "işçi burada sendika nerede?", "patron için değil işçi için sendika!" şeklinde yazdıkları dövizleri yapıştırıp eylemlerine devam ettiler.