Manisa Standart Profil Direnişi Ve 1 Mayıs Forumu

Manisa’da 1 Mayıs hazırlıkları kapsamında Manisa Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 350 gündür direnişte olan Standart Profil işçilerinin mücadelesi ve 1 Mayıs üzerine bir forum düzenlendi. Fabrika önündeki direniş çadırında yapılması planlanan forum, şiddetli yağış nedeniyle Manisa Petrol İş örgütlenme bürosunda yapıldı.

1 Mayıs’ın önemi ve Standart Profil işçilerinin 350 gündür süren direnişi üzerine yapılan giriş konuşmasından sonra ilk sözü bir toplantı için Manisa’ya gelmiş olan yazar Cezmi Ersöz aldı. Cezmi Ersöz, kendisinin de bir fikir işçisi olduğunu belirterek Gezi Direnişine, yerel seçimlere ve diğer işçi direnişlerine değindi.

Ardından sözü Standart Profil işçileri aldı. 350 gündür verdikleri mücadeleyi anlatan işçiler bu süreç içinde çok şey öğrendiklerine değindiler. Süreç boyunca hem işverenle hem de sendikal bürokrasiyle mücadele ettiklerini belirten işçiler, Petrol İş’in mücadelelerine yeterince destek vermediğini vurguladılar. Ekonomik olarak oldukça zorlandıklarını belirten işçiler 14 Mayıs itibariyle birinci yılını dolduracak olan direnişin seyri ile ilgili olarak bir karar verme aşamasında olduklarını da belirttiler.

İşçilerin ardından söz alan diğer katılımcılar Standart Profil direnişinin önemine vurgu yapan konuşmalar yaptılar. Her ne kadar direniş, görüntü itibariyle somut bir kazanım sağlamasa da verilen mücadelenin Manisa Organize Sanayi Bölgesinde çalışan binlerce işçi için büyük bir deneyim olduğuna değinildi. Bu direnişten sonra tek tek de olsa birçok fabrikada sendikal faaliyetin arttığı vurgulandı.

Forum sonunda Manisa’da düzenlenecek olan 1 Mayıs kutlamasının Standart İşçilerini temel alan, Standart Profil direnişini ön plana çıkaran bir kutlama olması ve 1 Mayıs’ın ertesinde ise Manisa’da ki tüm emek güçleri ile Standart Profil direnişinin geleceğinin belirlendiği bir başka forum yapılması kararı alındı.