Maden işçisi eylemde: “Tazminatlarımızı ve işimizi istiyoruz, alacağız!"

Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliamın ardından bir darbe de işten çıkartmalarla yiyen işçiler, hem işlerini hem de tazminatlarını geri almak için eylem başlattı. 3 ay önce Soma Kömür İşletmeleri’ne işlettiği Eynez ve Atabacası maden ocağından 3 bine yakın işçi işten atılmış işçilerin kıdem tazminatı ve diğer alacakları için şirket ve TKİ sürekli topu birbirlerine atarak işçileri oyalıyordu. Tekrar üretime geçilmesiyle işçi talep etmeye başlayan şirket bu sefer de işçilerden alacaklarından feragat etmelerini istemişti.

Bugün (04.03.2015) maden işçileri Soma’da “tazminat hakkımız söke söke alırız” ve “Soma işçine sahip çık” sloganıyla başlattıkları yürüyüşü saat 14:00'dan itibaren TKİ’nin önünde oturma eylemine dönüştü. Eylemde işçiler oyalamanın sona ermesini ve haklarının verilmesini istiyor. Gece saatlerinde havanın soğuması dolayısıyla ateş yakan işçilere polis karşı çıktı ancak işçilerin tepkisi üzerine polisler çekildi. 

İşten atılan maden işçisi Ali Karakaya, Gerçek Gazetesi'ne konuştu ve eylemlerinin süreceğini kıdem tazminatlarını ve işlerini geri istediklerini söyledi. Aylardır verdikleri mücadelede muhataplarından somut bir karşılık alamadıklarını belirten Karakaya, haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini, Soma halkını ve tüm işçi sınıfından destek beklediklerini belirtti.