Lüleburgaz’da yolsuzluğa karşı eylem

Türkiye’nin işçi havzalarından biri olan Lüleburgaz’da bugün saat 13:00’da sendikaların ve emekten yana siyasi partilerin oluşturduğu Emek ve Demokrasi platformunun çağrısıyla hükümetin yolsuzluklarına ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında, 11 yıldır tek başına iktidar olan AKP'nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk ve rant düzeninin, 17 Aralıkta başlatılan, yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama gibi iddialarla sürdürülen operasyonlar sonrasında daha net görülmeye başlandığı ifade edildi.

Yıllardır en temel ekonomik, demokratik talepleri yok sayılmış, bütçeden pay isteyen kamu emekçilerinin, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek talep eden eğitim emekçilerinin talepleri ''kaynak yok'' denilerek reddedildiği, milyonlarca işçinin asgari ücretle çalıştığı ve asgari ücretin açlık sınırını geçmediği belirtildi.

Son olarak açıklamada “Bugün de açıklanması beklenen asgari ücrete yine açlık sınırının altında ücret tespiti beklenmektedir. Tüm emekçileri sefalet ücretine mahkum eden AKP hükümeti yandaşlarına kasa kasa para aktarmaktadır.” denildi.

DİP militanlarının da destek verdiği açıklamada sık sık “Ayakkabı kutusu şimdi çıktı kokusu”, “Söz, yetki, karar, iktidar hepsi halka”, “Yolsuzluğa talana son, hükümet istifa” sloganları atıldı.