Leroy Merlin grevinde 4.gün: Zafer direnen emekçinin olacak!

03.10.2013 Perşembe günü 3 yıllık toplu sözleşme, sosyal hak ve ücret artışı talebiyle greve çıkan Leroy Merlin işçilerinin grevi 4.gününde. 4.günde grev alanında bir basın açıklaması yapıldı.

İşçiler, güne sloganlar eşliğinde coşkuyla başladılar. Basın açıklamasından önce grev alanında bulunan forumlarla birlikte dayanışma, gücü coşkuyu yükseltti.

Basın açıklamasını Leroy Merlin işçileri adına Sosyal-iş İstanbul şube sekreteri Mahsun Turan yaptı. Grev süreci, işverenin yasa dışı işçi çalıştırması ve grev kırıcılığından bahsetti. Turan, işçiler adına şunları söyledi: ’’Leroy Merlın grevi AVM'ler içindeki ilk grev, yapı marketlerdeki ilk grev demiştik. Bugün burada bir ilke daha imza atıyoruz. Olağan koşullarda insanların sadece tüketmek için gittikleri alışveriş merkezleri önünde dayanışmayı birlikte yürütmek, birlikte çoğaltmak için buradayız. Alışveriş merkezlerinin o ışıltılı dünyasının ortasındaki gerçeğe madalyonun öbür yüzüne birlikte dikkat çekiyoruz.’’

İşçiler patronun grev öncesi kabul etmediği bazı taleplerin tümünü, bazı taleplerin ise bir kısmını kabul ettiğini belirttiler. Ancak patron, anlaşma zemini sağlamadığından ve toplu sözleşmede bulunan eksikliklerden dolayı sözleşme hakkından yararlanamayan muhasebe işçisi kadın arkadaşlarının işe geri alınması için direnişlerine sonuna kadar devam edeceklerini üstüne basa basa yinelediler. Bursa’daki Leroy Merlinle eş zamanlı greve çıkan Ankara Leroy Merlin işçilerini temsilen Sosyal-İş genel başkanı Metin Ebetürk bir konuşma yaptı. Ertürk, Sosyal-İş sendikası adına destekte bulunan herkese teşekkürlerini ileterek söze başladı. Sendika olarak işçilere ve grevlere yaklaşımlarından bahsetti. İşçilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını ve yanlarında olduklarını belirtti. İşçi grev ve yasalarında bulunan eksiklikleri eleştirdi. Ankara’da grevi süren Leroy Merlın işçilerinin ‘’Diren Bursa Ankara yanınızda!’’ mesajını iletti. Aynı mesajı Bursa şubesi de Ankara için yineledi.

Bursa Emek forumu, Uludağ Üniversitesi forumu, Nilüfer halk forumu, EMEP, CHP Bursa İl örgütü işçi komisyonu, Devrimci İşçi Partisi (DİP), Halkevleri, DİSK/Tekstil, TKP ve BDSP de destek için grev alanındaydılar. Yurtdışından, Haiti’den, CGT’den (Fransa Genel İşçi Konfederasyonu), dünyada Leroy Merlin’in bağlı bulunduğu sendikalardan, destekler ve patronu kınama mesajları gelmeye devam ediyor. Ayrıca CGT sendikasından bir kadın sendikacı grevi çözümlemek ve uluslararası düzeyde yapılabilecek olanları konuşmak için Bursa’da Leroy Merlin işçilerini ziyaret edecek.