Kütahya’da özelleştirmelere karşı miting yapıldı.

7 Ekim Pazar günü Kütahya’da Tes-İş ve Maden-İş sendikaları devletin linyit sahalarını ve termik santrallerini özelleştirilmesi karşısında büyük bir miting gerçekleştirdi.

7 Ekim Pazar günü saat 14:00’te başlayan mitinge Türkiye’nin birçok yerinden yaklaşık 15 bin maden ve santral işçisi katıldı. Kütahya’nın da ilk kez böylesi bir mitinge ev sahipliği yapmasının sebebi yine aynı gün Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Soma’daki linyit sahalarını Kolin adındaki bir şirkete kiralaması için gerekli imzayı atmasıydı.

Saat 15:00’te Vazo (Zafer) Meydanı’nda toplanan binlerce emekçi renkli görüntüler yarattı. Özellikle Zonguldak maden işçileri ve Yatağan (Muğla) Termik Santrali işçileri alana geldiği sırada kitle tarafından coşkulu şekilde alkışlandı.

DİP’li yoldaşımızın miting sırasında görüştüğü Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin şunları söyledi: “Kütahya’da kömür rezervi bulunan Seyitömer Linyit İşletmesi ile 600 MW kapasiteli termik santral özelleştirilecek. 4046 sayılı yasaya göre özelleştirilecek olan bu sahalar devlet elinden çıkarılmaya çalışılıyor ve bu kapsamda özel şirketlere yaklaşık 5 milyar dolarlık kaynak sağlanmış olacak. Devletten halka vereceğiz dediler, yoksulluğu yok edip herkese istihdam sağlayacağız dediler. Oysa hiçbiri olmadı. İşsizlik de arttı. Yatağan’da Yem Sanayi ve SEK 1993’te satıldı ve o alanlar bir ucubeye döndü.” Miting saat 16.00’da sona erdi.

 

fotoraf1916

fotoraf1919 

fotoraf1920