Konak taşeron işçisinden zincirli eylem

Konak Belediyesi taşeron işçileri dünyayı zincirledi. Zincilerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayan Konak işçileri zor kullanılarak gözaltına alındı.

40 gündür mücadelelerini sürdüren Konak Belediyesi taşeron işçileri, 5 Nisan Salı günü saat 13.30’da Basmane meydanında yer alan dünya heykeline kendilerini zincirlediler. Dört işçinin gerçekleştirdiği eyleme diğer direnişçi işçiler de destek verdi. İşçiler anıta çıkarak yoğun polis terörüne maruz kaldıkları 21. gün fotoğraflarını ve “ekmeğimiz için onurumuz için taşerona hayır” yazılı pankartı astılar. Yaklaşık bir saat süren eylemde, “Taşeron Sistemi İstemiyoruz”, “Direnen Direne Kazanacağız” ve “Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız” sloganları atıldı. Eylemin sonuna doğru kolluk kuvvetleri direnişin başından beri başvurdukları yolu yine denediler. Kendini zincirleyen dört işçiye müdahale etmek için anıta çıktılar ve direnişçi işçileri gözaltına almak istediler. Zor kullanılarak gözaltına alınan işçiler ve eyleme destek vermek için yolu kapatan üç sosyalist bir saat sonra serbest bırakıldı.

 

Eylem sonrasında yapılan görüşmelerde Konak Belediye Başkanı, 67 işçinin de yine taşeron altında işe alınabilme ihtimalinden bahsetti. Bunun üzerine işçi temsilcileri taşeron altında çalışmak istemediklerini, sendikalı belediye işçisi olarak çalışmak istediklerini bir kez daha dile getirdiler. Sendikalı ve güvenceli iş talepleri gerçekleşene kadar eylemden geri adım atmayacaklarını tekrarladılar. Haklarını alana kadar eylemlerini gittikçe sertleştireceklerini belirttiler.