Kocaeli 1 Mayıs'ında işçileri siyasete çağırdık

Kocaeli’de işçi sınıfının uluslararası birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs, Perşembe Pazarı’a yapılan yürüyüş ve miting ile kutlandı.

Siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri erkenden Merkez Bankası önünde buluşmaya başladı. Sloganlar ve müzikler eşliğinde çoşkuyla bekleyen kortejler, saat 14:00’de yürümeye başladı. Ana caddeden başlayan yürüyüş, “yürüyüş yolu” olarak bilinen yoldan ilerledi. Yürüyüş Kocaeli halkından ilgi ve destek gördü. Devrimci İşçi Partisi kortejinde yapılan ajitasyon ve atılan işçi taleplerine dair sloganlar bir çok defa alkış aldı. Yol kenarından izleyen halk arasından sloganlara katılanlar oldu.

Büyük otomobil ve lastik fabrikalarının bulunduğu, bir işçi kenti olan Kocaeli’de 1 Mayıs pankartımız işçilere seslendi: “İşçiler siyasete, partiye, devrime”. Pankartımızı ancak işçilerin kendi elleriyle gerçekleşebilecek talepler içeren sloganlarla destekledik: “Taşeron yasaklansın”, “İşten atılmak yasaklansın”“İşçinin çözümü kamulaştırma”.  Sloganlarımızda erkek egemen kapitalist sistem tarafından çifte ezilen, öldürülen emekçi kadınların sesini yükselttik: “Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem”.  İş cinayetlerinde ölmemek, Soma’nın hesabını sormak ve yenilerini engellemek için haykırdık: “Soma’yı unutma, patronlardan hesap sor”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “İşçi ölümleri, sermayenin eseri”.

Alanda  EĞİTİM-SEN,KESK ve DİSK adına konuşmalar yapıldı.  Konuşmalar bittikten sonra Ali Asker konser verdi. Çoşku dolu kortejlere rağmen, büyük bir sanayi şehri olan Kocaeli’de sendikaların ve işçilerin katılımının istenen kadar yoğun olmadığı gözlemlendi.