Kipa işçileri kararlı: sendikal hakkımız engellenemez!

24 Mayıs günü Bodrum/Yalıkavak’ta açılışı gerçekleştirilen İngiliz firması Tesco-Kipa’nın önünde Tez-Koop İş’e bağlı işçiler basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

2003 yılından bu yana sendikalaşmak için mücadele veren Kipa firmasına bağlı işçiler; Kipa’nın yeni açıldığı her yerde haklı mücadelesini bölge halkıyla paylaşıyor. Tez-Koop İş’e bağlı üyeler de bu mücadelede yerini alıyordu.

Geçtiğimiz sene Muğla merkezde de açılan Kipa’yı protesto etmek için değişik sendikalardan emekçiler ve üniversite öğrencileri de açılış alanında yerini almıştı. 24 Mayıs günü Bodrum/Yalıkavak’ta Kipa’nın bir şubesinin daha açılışına karar veren patronlar güzel bir atmosfer beklerken hava işçilerden yana döndü. Karşısında önlüklerini giymiş ellerinde bayraklarıyla hesaplaşmaya gelen işçileri gören patronlar açılışı uzatmadan sonlandırarak eylem alanından uzaklaştı. Böylece Kipa işvereni açtığı en son şubesinde de karşısında yine işçileri görmek zorunda kaldı.

Alandan ayrılmayan işçiler adına Tez-Koop İş ve Maden-İş’ten yöneticiler konuşma yaptı. Ayrıca Muğla Merkez’den Eğitim Sen ve diğer Kesk’e bağlı sendikalardan emekçiler ve Muğla Üniversitesi’nden sosyalist öğrenciler de eyleme destek verdi. Yapılan konuşmalar ‘İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek’, ‘Sendika Hakkımız, Grev Silahımız’, ‘Kipa İşçisi Kazanacak’, ‘Sendikal Hakkımız Engellenemez’, ‘İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız’ sloganlarıyla sık sık kesildi. İşçilerde coşku hakim idi.

Yapılan konuşmalarda, bu firmanın işverenlerinin İngiltere’de, Polonya’da, İrlanda’da, Çek Cumhuriyetinde ve Macaristan’daki işçilerin üretimden gelen güçlerine engel olamadıkları, kendilerinin de 2003’ten bu yana ilk başlarda İzmir ve Denizli’de yaklaşık 1500 işçiyle sendikalı olmak için verdikleri bu savaşı sürdürmeye kararlı oldukları belirtildi. Şu an da Kipa’nın Türkiye’de yüzlerce şubesi ve de binlerce işçisinin bulunduğu, Metro’da, Carrefour’da, Migros’ta çalışan işçiler nasıl sendikalı oluyorsa ve işveren buna engel olamıyorsa Kipa işçilerinin de sendikalı olmak için savaşacağı vurgulandı. Kipa işvereninin tüm ikiyüzlülüğünün açılan her şubesinde halkla paylaşmaya devam edeceği söylendi.

Basın açıklamasının ve konuşmaların bitiminden sonra işçiler yeni açılan Kipa’nın içerisine girip çalışan işçilerle kısa sohbetler yaptı.