Kent Mondelez grevi devam ediyor!

Gebze Çayırova'da kurulu Kent Mondelez fabrikasında grev devam ediyor. 21.toplu sözleşme döneminde bir sonuç alınamaması üzerine grev başladı. Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı fabrikada, direnişe katılım çok yüksek. İşçiler, kendilerini uzun bir mücadeleye hazırladıklarını, asgari ücretin biraz üstünde olan ücretlere zam yapılmasını kırmızı çizgileri olarak ifade ediyorlar.

Biz de, Devrimci İşçi Partisi olarak Kent işçilerini ziyarete gittik. Gerçek Gazetesinin son sayısını işçilere ulaştırdık. Gazetemizin son sayısında sürmanşetten verdiğimiz, Sütaş işçilerinin mücadelesi oldukça ilgilerini çekti. İşçilerin birçoğu, Tek Gıda İş üyesi olan Sütaş işçilerinin mücadelesinden haberdardı. Sütaş patronunun işçilerin direniş alanına tonlarca tezek döktüğünü, aynı zamanda bunun patron sınıfının işçileri nasıl gördüğünün bir kanıtı olduğunu söyledik.

Direniş alanında ise moraller oldukça yüksek. Özellikle kadın işçilerin grevi sahiplenmesi ve öncülük etmesi, grevin geleceği anlamında bize bir fikir veriyor. Grev alanında çeşitli yörelerden halay ve halk oyunlarıyla işçiler direnişlerine devam ediyorlar. İşçiler aynı zamanda, mücadeleye yönelik sloganlar atarken, Filistin'in İsrail tarafından bombalanmasına da tepkililer. Kent işçileri, AKP hükümetinin sadece konuştuğunu, konuşmaktan başka birşey yapmadığını, AKP ile İsrail'in birbirine göbekten bağlı olduğunu dile getiriyorlar.