İzmir’de UPS işçisine destek

26 Nisan 2010’dan beri direnen UPS İşçileri, her hafta cumartesi günü yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamalarından birini 4 Aralık’ta gerçekleştirdiler.

İşten atılma sebepleri TÜMTİS’e üye olmaları olan 26 UPS İşçisi, eylemliklerini hakları verilinceye kadar sürdürmekte kararlı. UPS Aktarma Merkezi’nin önünde direnen işçilere yönelik saldırılara ve baskılara karşı, birçok örgüt gibi DİP Girişimi de direnişe destekte bulunuyor.

4 Aralık cumartesi günü yapılan eylemde işçiler ve destekleyen örgütler UPS Aktarma Merkezi ana kapısı önünden, merkezin arka kapısına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Birleşen işçiler asla yenilmez”, “UPS işçisi köle değildir”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldıktan sonra TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli basın açıklamasını okudu. Açıklamasında :

“223 günün ardından mücadelemize daha kararlı ve bilinçli devam ediyoruz. Mücadelemizle dosta, düşman bir gerçeği gösterdik. İşçiler örgütlü çalıştıklarında, sendikaları gerçek bir işçi örgütü gibi çalıştığında mücadelede geri adım atılmayacağı görüldü. Bizler, direnişimizle kölece koşullarda çalışan sınıf kardeşlerimize nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bir şeyler taşımaya çalıştık” diye konuştu.

Konuşmasının devamında “Mücadele dünyanın dört bir yanında ses getirdi. Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu, 8 Aralık’a kadar adım atılmaması halinde 16 Aralık’ta dünyanın dört bir yanından taşımacılık işkolundaki işçilerin eylemler yapacağını açıkladı. 8 Aralık’a kadar sorunun çözümüne dair adım atılmaması halinde 9 Aralık’ta mücadelenin ivmesini yükselteceğiz.” diyerek direnişlerinin, dünyanın her tarafındaki işçilerin direnişi olduğunu vurgulamış oldu.

Şükrü Günseli’nin ardından Buca Belediyesi’nde işlerinden çıkarılan işçilerden Cem Kıran söz aldı. Şu ana kadar işten çıkarılan işçilerin mücadelesi sayesinde, yılbaşına kadar işten çıkarılması düşünülen 170 işçiye dair kararın değiştiğini vurgulayan Kıran, “Bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve ne kadar başarılı olup olmayacağımızı zaman gösterecek” dedi. Konuşmaların ardından eylem ana kapıya yürünerek sonlandırıldı.