İzmir'de işçiler "taşerona hayır" dedi

İzmir'de 17 Nisan Perşembe günü yaklaşık 15 bin işçi taşeron sisteminin kaldırılması için bir araya geldi.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzelman'ın personel ihalesini kazanamamasından dolayı yaklaşık 650 işçinin atılma tehlikesine tepki olarak gelişen süreçte DİSK, TÜRK-İŞ, TMMOB, KESK ve TTB'nin ortak yürüyüşü Basmane Meydanında saat 16.00'da başladı. Alanda önceden yerini alan siyasi partiler, sendika pankartları arkasından gelen işçileri alkışlarla karşıladıktan sonra yürüyüş başladı.
 
Özellikle işçiler tarafından AKP karşıtı sloganların ağırlıklı atıldığı mitingde işçiler  "Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek, susma sustukça sen de işsiz kalırsın, işçiyiz haklıyız kazanacağız, İzelman işçisi kazanacak, taşeron sistemi istemiyoruz" sloganlarını attılar. Bazı sendika kortejlerinde emekçi kadınların en önde ve etkili olduğu gözlendi. Mitingin sonuna doğru Esski Sümerbank önünde işten atılan Türk Metal üyesi BMC işçilerinin imza standının önünden geçen Birleşik Metal İş üyesi işçiler, alkışlayarak sınıf kardeşliğini göstermiş oldular.

Devrimci İşçi Partisi militanları ise işçilere "İşçiler Siyasete" başlıklı 1 Mayıs bildirisini dağıttılar ve afiş çalışması yaparak eyleme destek verdiler.