İzmir'de grev

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB Gezi Parkına Cumartesi günü yapılan müdahale sonrası aldığı karar gereği 17 Haziran'da tüm iş kollarında iş bırakma çağrısı yaptı.

Çağrıya uyan kitleler, saat 13:00'de Basmane Fuar Kapısı önünde toplanmaya başladı. Eyleme katılım muazzam derecede kalablıktı. Kitle 13:30'da yürümeye başladı. Devrimci İşçi Partisi militanları da yürüyüş kolunda yerini aldılar.

Polis ve Konak Meydanı çevresinde konuşlanmış TOMA'lar barikatların arkasında kitleye engel için bekliyordu. Fakat 10 binlerce işçi ve emekçi yürüyüş güzergahını değiştirip Konak Meydanı'na iskeleden giriş yapmaya başlayınca kalabalık karşısında şaşkınlığa uğrayan polis geri çekilmek ve meydanı açmak zorunda kaldı.
 
''Hükümet İstifa'', "Tayyip gidecek bu iş bitecek'', "genel grev genel direniş'', "Her yer Taksim her yer direniş'', ''Ethem yoldaş ölümsüzdür'' sloganları güçlü bir şekilde atıldı.
 
Eylem basın metninin okunması ile devam etti. İktidara geldiği günden beri baskı ve ötekileştirme politikaları yürüten AKP hükümetine karşı halkın ayaklandığını, taleplerin karşılanmadan eylemlerden vazgeçilmeyeceğine değinildi. Eylem halaylar çekilerek ve sloganlar atılarak bitirildi.