İzmir'de dershanelerin kapatılmasına karşı eylem karşısında tavrımız

 
Günlerdir gündemin ilk sıralarına oturan "eğitime darbe" temalı AKP'nin dershaneleri ve etüt-eğitim merkezlerini kapatmasına karşı bir eylem düzenlendi. Eylemi düzenleyen İzmir Özel Dershaneler Derneği. 28 Kasım'da saat 14.00'te İzmir/Alsancak'ta Cumhuriyet Meydanında toplanan dershane kurucuları, öğretmen ve çalışanları ve de öğrenciler, gelinen son durumu ve bu konudaki endişelerini kamuoyuna geniş bir katılımla paylaştılar. Tebeşir atma eylemi yapan sözleşmeli öğretmenlerin gerçekleştirdiği eylem saat 15.00'te sona erdi.
 
Eğitim burjuvazisinin İzmir'deki temsilcilerinden olan bu dernek, Gülen-AKP arasındaki iç savaşta Gülen kanadının argümanlarıyla konuşuyor. Bizler ise, tüm özel eğitim kurumlarının kamulaştırılıp eğitim emekçilerinin güvenceli bir iş ve yaşam talebini savunuyoruz. Gülen kanadının, burjuvazinin kendi iç savaşında eğitim emekçilerini peşine takmasına karşı duruyoruz. Aşağıda bu eylemi izleyen DİP İzmir İl Örgütünün açıklamasını yayımlıyoruz:
 
Devrimci İşçi Partisi militanları, İzmir'de sözleşmeli çalışan öğretmenlerin mücadelesini selamlar. Ancak bu mücadelede kendi dershanelerinin ve özel eğitim kurumlarının kapatılmasının endişesi içinde olan patronlara ise söyleyeceği şey açıktır: Sermayenin paralı eğitim sistemi, gelinen son noktada dershanelere değil, lise ve üniversite öğrencilerine, bilim ve eğitim emekçilerine "darbe" vuracaktır. Bunun için özel eğitim kurumları ve dershaneler derhal kamulaştırılmalı, eğitim eşit-parasız-bilimsel-anadilde olmalı, üniversiteye girişler sınavsız olmalı, ezbere dayalı eğitim yıkılıp öğrencilere politeknik eğitim sağlanmalı ve tüm üniversite mezunlarının atanması yapılmalı, atanamayan öğretmen kalmamalıdır.
 
Tüm bunları sermayeden ancak mücadele ederek alacak olan öğretmenler ve öğrenciler ise hakları için birleşmelidir!
 
Öğretmen, öğrenci, işçi elele mücadeleye !