İzmir’de binlerce kamu emekçisi grevde alanlardaydı

KESK ve Kamu-Sen  toplu görüşmeler sırasında hükümetin emekçilere reva gördüğü  zammı ve  grevsiz toplu sözleşme yasasını protesto etmek için grev yaptı. Memur-Sen’in de bazı işyerlerindeki temsilciliklerinin greve katılımı emekçilere bağlı bulundukları sendikaları sorgulatır hale getirdi.

İşyerlerinde yapılan etkinliklerin ardından 11:00’de Basmane Meydanı’nda  toplanan binlerce emekçi kabına sığmayan bir coşku ile ve sloganlar eşliğinde yürüdü ve Konak Eski Sümerbank önünde düzenlenen mitinge katıldı. Mitinge Memur-Sen’in bazı işyeri temsilciliklerinin katılması asıl dikkat çeken noktalardan biriydi. ’’Sendika Hakkımız Grev Silahımız’’, ’’Hükümet Zammını Al Başına Çal’’, “ Toplu Sözleşme Hakkımız Grev Silahımız’’ ve Memur-Sen’in bazı temsilciliklerinin greve katılımına atfen  ‘’Tayyip Memur-Sen’e sahip çık’’, “Tayyip Memur-Sen Seninle Gurur Duyuyor’’ sloganları atıldı. Binlerce KESK’li kamu emekçisinin ağırlıklı katıldığı eylem halaylarla son buldu.

Bu grev  yetkinin gerçek sahibinin kim olduğunu bir kere daha gösterdi. Yandaş sendika Memur-Sen’in  kamu emekçilerini kesinlikle temsil etmediği gün gibi ortaya çıktı. Grevden, eylemden iş bırakmadan fellik fellik kaçan Memur-Sen, üyelerinin greve katılımını önleyemedi. Şimdi sıra KESK’in bu etkisini yetkiye taşımada.