İzmir'de 4+4+4 protestosu

KESK İzmir üyeleri, hükümetin eğitime ilişkin önerdiği ve meclisin gündemine gelen 4+4+4 yasa tasarısını protesto etmek için tüm illerden olduğu gibi İzmir'den de Ankara'ya gidebilmek amacıyla 27 Mart akşamı İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanmışlardı. Emniyet güçleri Ankara valiliğinin ertesi günü yapılacak eylemi yasaklamasını bahane ederek kitlenin Ankara'ya gitmesini engellemeye çalıştı. Kitlenin kararlılığını kıramayacağını anlayan polis bu defa da Ankara yolculuğu için tutulan otobüslerin yasal eksiklikleri olduğu gerekçesiyle otobüslere el koydu. Bunun üzerine yürüyerek de olsa Ankara'ya gideceğiz diyen KESK üyeleri yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolunun önü kısa bir süre sonra polis barikatıyla kesildi. Eylemcilerin kararlılığını kıramayan polis, eylemcilere basınçlı su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalenin ardından Eğitim-Sen binasının önüne gelen KESK'liler sabah 4'de kadar oturma eylemi yaptı. Ertesi gün yine aynı yerde buluşmak için eylem alanından ayrıldılar.
28 Şubat günü saat  12'de Konak Sümerbank önünde bir önceki gece gerek İzmir'de gerekse de tüm illerde yapılan müdahaleleri protesto etmek için bir araya gelen KESK üyeleri basın açıklamasının yapılacağı Büyükşehir belediyesi önüne doğru yürüyüşe geçtikleri sırada polisin biber gazı karıştırılmış, boyalı, tazyikli sulu müdahalesiyle karşılaştılar. Müdahalenin kitleyi dağıtacağını düşünen polis amirleri ve valilik yetkilileri hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar. Baskıların protestocuları yıldırmak bir yana mücadele azimlerini bilediği ortaya çıktı. Birçok KESK'linin hastaneye kaldırıldığı müdahale sonrasında meydanda toplanan kitle inat ve ısrarla polis barikatının önünden ayrılmadı. Bu kararlı tutum karşısında valilik yetkilileri eylemcilerle görüşme talep etmek durumunda kaldılar. KESK heyetinin valilikle görüşmesi sırasında eylem alanını bir dakika bile terk etmeyen eylemciler yaklaşık 3 saatlik beklemenin ardından alana girmeyi başardılar. Direne direne girilen meydanda uzun bir süre kazanımın çoşkusunu yaşayan kitle daha sonra 4+4+4 yasa tasarısıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Eylem yapılan basın açıklamasının ardından oturma eylemine dönüştü.
İzmir'de 29 Mart Perşembe günü (bugün) saat 12'de Konak Sümerbank önünde toplanılarak hem 4+4+4 protesto edilecek, hem de polisin kamu emekçilerine müdahalesi kınanacak.