İzmir'de 1 Mayıs coşkusu

 

Birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs uluslararası işçi bayramı İzmir'de onbinlerce işçinin katılımıyla kutlandı.

Sabahın erken saatlerinde Devrimci İşçi Partisi militanları, 1 Mayıs alanı güzergahındaki bilboardlara afiş çalışmalarını tamamlandıktan sonra saat 10.00'da Konak'taki Eski Sümerbank önünde yürüyüş için yerlerini aldılar. Bu noktada DİP militanları, yürüyüş için beklerken görsel ve sesli propagandayla DİP'in Kürt sorunu ve AKP dizaynı ekonomik anayasa konusundaki devrimci marksist tutumunu kitlelere aktardılar. Suriye konusundaki çözümün Sosyalist Ortadoğu Federasyonunu olduğunu dile getiren DİP kortejinden Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça, Lazca, Arapça, İspanyolca ve İtalyanca şarkılar yükseldi. İşçi sınıfının kendi sözünü sadece ulusal sınırlarda değil, uluslararası alanda da söylemesi gerektiğini ve bir enternasyonalinin de olmasının elzem olduğunu belirten DİP militanları havanın sıcak olmasına rağmen kortej disiplinini bozmadan eylem alanındaki yerlerini aldılar.
 
Yürüyüşte dev "İşçiler, siyasete, partiye, devrime!" pankartı arkasında yürüyen DİP İzmir İl Örgütü, Marx, Engels, Lenin ve Trotskiy'in pankartlarını da taşıdılar. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Nail Satlıgan ve 2009'da kaybettiğimiz Ali Dehri yoldaşın pankartları da kortejde taşındı.
 
Sendika yöneticilerinin yaptığı konuşmalarda özellikle İstanbul'daki 1 Mayıs alanı olan Taksim'e  sendikaların ve siyasi partilerin devletin güvenlik güçlerince engellenerek sokulmaması eleştirildi. Bu durum İzmir'de onbinlerce emekçi tarafından protesto edildi. Konuşmaların ardından Suavi coşkulu bir konser vererek tüm kitleyi canlandırdı ve "yaşasın halkların kardeşliği" şiarını ortak slogan olarak tüm kitleye attırdı.